Evde Ayakkabıyla Dolaşmamanız İçin Mantıklı Nedenler

Bazıları evde ayakkabıyla dolaşır. O kişileri genelde televizyon dizilerinde veya filmlerde görürüz. Dışarıdan bakıldığında evinde ayakkabı giymeyenlere çok tuhaf gelir bu alışkanlık. Çünkü evin içine dışarıdan mikrop taşıdığına inanılır. Ayrıca ev daha çabuk kirlenir.

Siz de böyle düşünüyorsanız, düşündüklerinizde haklısınız. Evine, dışarıda kullandığı ayakkabıyla giren kişilerin evine 421 bin kadar bakteri taşıyabileceği görüldü. Hatta bazıları o kadar tehlikeli bakteriler ki hayatınızı tehdit edebiliyor.

Yapılan araştırmada, ayakkabılarımızın altında yarım milyon bakteri taşıdığımız görüldü. Kulağa ne kadar tuhaf gelse de her ayakkabının altındaki ortalama bakteri miktarı gerçekten de böyle.

Koli Basili

Koli basili, ya da diğer adıyla E. Coli bakterisi kalın bağırsakta yaşar. Yapılan deneylerde her 10 kişiden 3’ünün ayakkabısının altında bu bakterinin olduğu tespit edildi.

Arizona Üniversitesi profesörü Kelly Reynolds, Huffington Post’a yaptığı açıklamada, “Her gün hiç farketmeden kedi ve köpek dışkısına basabiliyoruz. Halka açık tuvalet kullanan biriyseniz de buradaki mikroplar olduğu gibi ayakkabılarımıza yapışıyor” dedi.

Evinize bu bakteriyi taşımanız halinde, yiyecekler ve içecekler aracılığıyla vücudunuza giriyor ve sağlığınızı olumsuz etkiliyor.

Koli basili yine ishale, istifrağ etmeye, enfeksiyonlara ve menenjite neden olabiliyor. Sinir sisteminiz ne kadar zayıfsa, koli basilinin yayılması o kadar hızlanıyor.

Toksinler

Kimyasallar ve toksinlere hemen her yerde rastlamak mümkün. Hatta günlük hayatta kullandığımız araç gereçlerde bile kimyasallar ve toksinler var.

Evinizde ayakkabıyla dolaşıyorsanız, kimyasalları ve toksinleri oturma odanıza taşıyorsunuz demektir.

Kelly Reynolds, “Mesela sokaktaki bir su birikintisini düşünün. Bunun içine adım attığınızda zehirli gaz ve kimyasallar ayakkabınızın altına yapışıyor. Sonra bu ayakkabılarla eve giriyorsunuz. Bu da ileride hayatınızı tehlikeye düşürecek cinsten hastalıklara yakalanmanıza neden oluyor” dedi.

Çocukların yerde oynaması

Çocukların, yerde oyun oynaması eve ayakkabıyla girmemeniz için başka bir neden.

Oyuncaklarıyla yerde oynayan çocuklar, parmaklarını ağızlarına götürürler. Bu parmaklar daha önce zemine temas etmiştir. Böylelikle minik vücutlarına bakterileri sokuyorlar.

Kirli bir ev

Bakteriler ve kimyasallar haricinde evinizin temiz olmaması da sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Eğer evde ayakkabı giyiyorsanız bütün kir ve pislik evinizin gizli saklı köşelerine yayılacaktır. Böylelikle daha fazla temizlik yapmak zorunda kalacaksınız.

Hala evde ayakkabıyla dolaşılıp dolaşılmaması tartışılırken, evinde küçük çocukları olan ebeveynlerin buna iki kat dikkat etmesi gerekiyor. Bütün önlemleri alırken bunu görmezden gelmeleri kötü sonuçlara yol açabilir.