En iyi rock müzik filmleri

70′li yıllardan bu yana rock müziği temel alan pek çok yapıma imza atıldı. Genelde müziğin ve sanatçıların popülaritesini  kullanmaya çalışan bu tarz filmlerin çoğu başarısız oldu veya eleştirmenlerden iyi not alamadılar. Yine de müzik ve sinemayı iyi harmanlamış, izleyicinin hem gözlerine hem de kulaklarına hitap etmeyi başarabilmiş bazı filmler var…Jailhouse Rock (1957): Elvis Presley’in oynadığı film Rock’n Roll’un kralının şarkılarıyla öne çıkıyor.

jailhouse-rock-elvis-presley-1957-everett

The Wall (1982): Bob Geldof’un uyuşturucu bağımlısı ve sorunlu Pink adlı bir rock yıldızını oynadığı filmin yönetmeni Alan Parker. Pink Floyd’un müzikleri ile dikkat çeken filmin senaryonu da Roger Waters yazmış.

The Wall Movie 1982 (3)

Crossroads (1986): Ralph Macchio filmde ünlü bir Blues gitaristi olmaya çalışan son derece yetenekli Eugene adında bir genci canlandırıyor. Filmin finalinde gitarın efsanelerinden Steve Vai ile karşılaştığı düello sahnesini kaçırmayın.

Crossroads-1986-cover

The Doors (1991): Oliver Stone’un yönettiği filmde başrollerde Val Kilmer ve Meg Ryan yer alıyor. Film The Doors ve Jim Morrison’un gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

The-Doors-The-Doors---Origi-545329

Rock Star (2001): Stephen Herek’in yönettiği filmde Mark Wahlberg, Jennifer Aniston ve Dominic West oynuyor. Filmde hayran olduğu Steel Dragon adlı gruba tesadüfen vokalist olan Chris Cole adlı bir rockçının hikayesi anlatılıyor. Bu arada önemli bir not, film gerçek bir olaydan esinlenmiş; hikayede anlatılan karakter aslında efsanevi Judas Priest grubunun vokalisti Rob Halford’un yerine gruba katılan Tim “Ripper” Owens.

5186_poster

School of Rock (2003): Jack Black’in başrolde olduğu, rock müzik hakkında bir komedi filmi. Gitarist olma hayalleri kurarak 30’unu bulmuş bir adamın hayatın gerçekleri ile yüzleşmesi ve es kaza sözleşmeli öğretmen olarak görev aldığı okulda içindeki Rocker ruhu dışarı çıkartmasını konu alıyor.

hababam-rock-school-of-rock

Sınırları Aşmak (2005): 1955 yılında, adının Johnny Cash olduğunu söyleyen genç zayıf bir gitarist Memphis’teki Sun Stüdyolarına ünlü olmak için gelir. Bu Amerikan kültürünün üzerinde silinmez bir iz bırakacak adamın şöhrete ilk adımlarıdır.

51eu1iG67SL

I’m Not There (2007) : Bob Dylan’ın hayatını konu alan biyografik film. Bob Dylan filmde altı farklı oyuncu tarafından canlandırıldı. Bu oyuncular;Marcus Carl Franklin, Ben Whishaw, Heath Ledger, Christian Bale, Richard Gere ve Cate Blanchett. Filmin yönetmenliğini Todd Haynes üstlendi. David Cross, Charlotte Gainsbourg, Julianne Moore, Michelle Williams veRichie Havens filmde rol alan diğer oyuncular.

images

Sid ve Nancy (1986): Alex Cox’un yönettiği İngiliz biyografi filmidir. FilmSex Pistol’de basçı olarak görev yapan Sid Vicious’un(Gary Oldman) hayatını ve kız arkadaşı Nancy Spungen (Chloe Webb) ile olan ilişkisini anlatıyor.

296Sid_and_Nancy_R1_MGM