En Güzel Kız İsimleri

Çocuğun doğmasıyla birlikte sıra geliyor isim vermeye. Hemen başlanıyor en güzel kız isimleri aranmaya. Hamilelik döneminde hatta hepimizin hayallerinde evlilikten önce ben çocuğum olursa şu ismi koyacağım diye bir istek var zaten. O an geldiğinde de en güzel erkek ve kız isimleri gibi çeşitli aramalar yapılarak bu isimlerin anlamları araştırılıyor.

Size yardımcı olması adına hem modern hem de klasik isimlerden birkaç tanesini seçerek bu adların anlamlarını da yazmaya çalıştık. Çocuğa isim bulma konusunda biraz kreatif olmanın yanı sıra çocuğun bu ismi bir ömür boyu taşıyacağı düşünülmesi gereken bir diğer etken.
kiz-isimleri

Eskiden kız isimleri, erkek isimleri fark etmeksizin isim bulurken kardeşinin adına da dikkat edilir ve kafiyeli olmasına çalışılırdı. Can, Canan, Ceylan, Cem gibi birbirini takip eden söylemesi kolay isimlerden oluşurdu tüm aile. E böyle olunca da anne ya da baba tüm isimleri sıralardı bir çocuğun adını bulana kadar 🙂

Neyse kızların adlarına ve bu adların anlamlarına bakalım biraz.

Öncelikle klasik ve daha çok kullanılan kız çocuğu isimlerini yazalım.

En Güzel Kız İsimleri

Elif anlamı: Arap alfabesinin ilk harfi olan Elif ismi kızlar arasında oldukça yaygın. İnce narin yapılı ve güzel kız anlamında da kullanılır. Elif harfinin düz olmasından dolayı bu ismin anlamının içerisinde gizli bir doğruculuk da vardır.

Zeynep anlamı: Modern zamanlarda Zey olarak kısaltılan Zeynep aslında Arapça Zeyneb isminden geliyor. Hz Muhammed’in Hz Ali ve Hz Fatma’dan olan torununun adı.  Ülkemizde yeni doğan kız çocuklarına en çok verilen isim.

Yağmur anlamı: Hem modern görüntüsü hem de gökyüzünden yağan ve saflığı anlatan tanımından dolayı Yağmur da Türkiye’de en çok tercih edilen isimlerden biri.

Zehra anlamı: Türkiye’de Zehra isminin tahmin ettiğinizden daha fazla olduğunu söyleyerek söze başlamak gerek. Hülya Avşar’ın da kızına verdiği bu isim en çok verilen 10 kız ismi arasında. Anlamı ise beyaz yüzlü, mizacı parlak demek.

zehra-avsar

Miray anlamı: Ayın ilk günü demek olan Miray belki de bu kadar yaygın değildi ama son zamanlarda tercih edenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Eylül anlamı: Sizi şaşırtacak bir başka isim de Eylül. Aslında sonbaharın başladığı ay olduğundan dolayı çok fazla bu isim verilmemiştir diyorsanız şok olmaya hazır olun. 2015 yılında en çok seçilen onuncu isim Eylül olmuş.

Klasik isimler arasından tercih edilen diğer kız isimleri: Meryem, Esma,  Merve, Hatice, Defne, Melek, Irmak, Büşra, Betül, Emine, Beyza, Ayşe.

Modern kız isimleri ve anlamları

Son zamanlarda daha fazla çıkan kız isimlerini sıralamak gerekirse  şöyle bir liste yapabiliriz.

Başak: Arpa, buğday gibi tahılların başına verilen Başak ismi, bir de başlangıç tarihi 23 Ağustos, bitiş tarihi 23 Eylül olan bir burcun ismi.

Tuana: Cennete düşen ilk yağmur. Levent Yüksel’in o meşhur şarkısının da adıdır.

İrem: Kur’an’da da adı geçen cennet bahçesi anlamına gelmektedir.

Bahar: Kış ile yaz arasındaki geçiş mevsimi olan ilkbaharı anlatan Bahar da son zamanlarda çok kullanılıyor. En çok verilen 50 isimden biri.

Akasya: Kokusu güzel olan bir bitki

Asena: Dişi kurt, Türk tarihinde önderlik yapılan kurda verilen isim. Asena Atalay gibi birçok medyatiğin de ismi.

Ayça: Ayın hilal hali

Ayşegül: Mutlu yaşayan

Begüm: Kadın hükümdarlara verilen isim

Bihter: En iyi demek. Aşk-ı Memnu sonrası kullanımı arttı.

Buket: Çiçek demetine verilen isim.

Ceren: Zarif ve hızlı koşan ceylana verilen isim

Ece: Ece de Türkiye’de en çok kullanılan aynı zamanda modern olma özelliğini de sürdüren isimlerden birisi. Ece’nin kelime anlamı ise tüm kadınları mutlu edecek cinsten; kraliçe demek. Ece Seçkin, Ece Erken gibi çok sayıda popüler kültür karakteri de bu isme sahip.

eceseckin

Fulya: İsim tercihlerimizde çiçeklerin etkili olduğu bir gerçek. İstanbul’da bir semtin de adı olan Fulya aynı zamanda nergisgillerden bir çiçek.

Burcu: Hem modern hem de klasik sayabileceğimiz Burcu isminin anlamı da güzel koku.

burcu

Gülru: Güllerin savaşı dizisiyle hayatımıza yeniden dönüş yapan Gülru; gül yüzlü demek.

İmge: Hayal, düş, tasarım manasında kullanılıyor.

Kıvılcım: Özellikle dizi karakterlerinin bu ismi kullanmasıyla Türkiye’deki sayı arttı. Ateş parçası olarak özetleyebiliriz.

Meltem: Karadan denize doğru yazın esen rüzgara verilen isim.

kizbebek

Türkiye’de çokça kullanılan diğer kız isimlerine gelirsek:

Necla, Nergis, Neslihan, Özlem, Özge, Seçil, Seda, Sema, Selma, Sevinç, Selin, Zuhal, İdil, Işıl,  Gülay, İlknur, Duygu, Ezgi, Feyza, Cansu, Ceren, Duygu, Berna, Beril, Ayça, Ayten…