Dünyanın En İlginç 9 Dili

İngilizce kolay dil diyenler mi, Türkçe dünyanın en zor dili diyenler mi daha fazla bilemiyoruz ama bazı dilleri öğrenmek kesinlikle zor. Bu dünyanın en ilginç dilleri ise öğrenme açısından değil de onları konuşan insanların garipliğinden dolayı tarihe adlarını yazdırmışlar.

1- Ayapaneco

Ayapaneco

Dili konuşan dünya üzerinde iki insan var. Meksika’da konuşulan bu dil ne işgaller görmüş, ne savaşlar atlatmış konuşulmaya devam etmiş ama şu an bu dili sadece Manuel Segovia ve Isidro Velazquez konuşuyor. Konuşuyor derken evleri arası 500 metre olmasına rağmen bu ikisi birbiriyle küs ve dil ölüyor.

2- !Xóõ

!Xóõ

Afrika’da konuşulan bu dilde 122 sessiz harf var.

3- Archi

archi

Türkçe zor dil diyenler merhaba Archi dilinde 1.5 milyon kelime bitirme eki var. 72 tane sessiz harf var maşallah.

4- Anal

Anal

Dilin adı biraz talihsiz olmuş 🙂 23.000 insan tarafından kullanılan bu dil, Hindistan ve Myanmar’da yaygın.

5- Silbo Gomero

Silbo Gomero

Islık dili olarak da bilinen bu dil Kanarya Adası sakinleri tarafından kullanılan ve uzaktan anlaşmaya dayalı bir yapıya sahip.

6- Lincos

Lincos

Bilimadamları tarafından uydurulan ( yapılandırılan) bu dil uzaylılarla ilişki kurmak için oluşturulmuş. Temelleri Dr. Hans Freudenthal tarafından 1960’da atılan dili uzaylılar anlıyor mu bilen yok tabii 🙂

7- Na’vi

Na'vi

Avatar filmi için bilimadamları tarafından oluşturulan yapay dil. Dilin yapayı demek de garip oldu ama James Cameroon dil bilimci Dr. Paul Frommer’a filme dil üretsin diye dünya dolusu para vermiş. Ha film tutmuş o ayrı mesele.

8- Rachasap

Rachasap

 

Tayland’da kral ve ailesi kutsal sayıldığından dolayı onlarla konuşmak için başka bir dil kullanmanız gerekiyor. Öyle mahalleden çıktığınız gibi kral selamlayamıyorsunuz.

9- Kuş Dili

Kuş dili

Hayır hayır Se-Ge-Ni-Gi Se-Ge-Vi-Gi-Yo-Go-Ru-Gu-M gibi değil. Kanarya Adaları’nda olduğu gibi Türkiye’de de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde kuş dili konuşuluyor. Üstelik festivalleri bile var.