Dünyanın En Hızlı Transatlantik Uçuş Rekoru Kırıldı

Norwegian Air filosuna ait Boeing 787-9 Dreamliner model uçak, New York ve Londra arasındaki uçuşunu beklenenden 53 dakika erken tamamlayarak 5 saat 13 dakikayla transatlantik uçuş rekorunu kırdı.

Norwegian Air filosuna ait Boeing 787-9 Dreamliner model uçak, New York ve Londra arasındaki uçuşunu beklenenden 53 dakika erken tamamlayarak 5 saat 13 dakikayla transatlantik uçuş rekorunu kırdı. rüzgarın da yardımıyla azami hızın 200 km üzerinde seyreden uçak saatte bin 249 km hıza ulaştı.

284 YOLCUYLA HAVALANDI

Yapılan açıklamada New York’tan 284 yolcuyla havalanan Boeing 787-9 Dreamliner uçağı planlanandan 53 dakika önce iniş yaptı. Avrupa’nın en büyük 3. düşük maliyetli hava yolu şirketi olan Norveç firması iki şehir arasında günde iki sefer yapıyor.

Rekorun gerçekleşmesinde Atlantik Okyanus’undan gelen ve saatte 176 nat yani 325 km hıza ulaşan kuyruk rüzgarının da etkisinin büyük olduğu belirtildi. Boeing imalatı olan uçağın böylelikle saatte 1249 kilometre hıza çıktığı ve teknik özelliklerinde belirtilen azami hızın 200 km/s üzerinde seyrettiği belirtildi.

UÇAĞIN KUYRUĞUNDAKİ İLGİNÇ DETAY

İlginç bir şekilde rekor kıran uçağın kuyruk giydirmesinde 1930 yılında İngiltere ve Avustralya arasındaki ilk solo uçuşu yapan ve defalarca kez transatlantik uçuş rekoru denemesi yapan İngiliz pilot Amy Johnson’un resmi bulunuyordu.

Uçağın Harold van Dam böyle bir rekoru kırmaktan dolayı mutluluğunu ifade ederken yolculuk boyunca etkili olan kuyruk rüzgarının yanı sıra neredeyse hiç türbülans olmamasında da işlerini kolaylaştırdığını belirtti.