Dünyanın En Garip 10 Yarışması

Kim bilir belki siz de kendinizi bir sonraki sene bu yarışmalara dahil etmek isteyeceksiniz.:) “Yok artık” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen birbirinden ilginç 10 yarışma…

1# Dünya Sauna Şampiyonası

‘Dünya Sauna Şampiyonası’ her yıl Ağustos ayında Finlandiya, Heinola’da düzenleniyor. 20 ülkeden katılan yarışmacılar tüm sorumluluğu kendi üzerlerine aldıklarına dair bir belge imzalıyor ve 43°C sıcaklıktaki saunaya giriyor. Her 30 saniyede saunaya yarım litre su ekleniyor. Dik bir şekilde oturmak zorunda olan katılımcılar elleri ile hiçbir yere dokunamıyor ve kollarını birbirine bağlıyor, dizlerinin üzerinden kaldıramıyor. 110 santigrat sıcaklığın bulunduğu odada bu şekilde en uzun süre dayanabilen yarışmacı birinci oluyor.

2# Cüce Fırlatma Yarışması

1980’lerde Avustralya’da başlayan ‘Cüce Fırlatma Yarışması’nda yarışmacılar, pamuk ile doldurulmuş özel kıyafetler giyen cüceleri yumuşak malzeme ile kaplanmış duvarlara doğru fırlatıyor ve kimin cücesi en uzağa giderse o kişi kazanmış oluyor. Cüce fırlatma, cücelerin onuruna karşı hakaret olarak algılandığından bu yarışmanın yasaklanması düşünülüyor. Fakat oyunu savunan kişiler yasaklanma talebini eleştirerek, oyunun cüceler için gelir kaynağı olduğunu söylüyor.

3# Gitar Çalma Taklidi Şampiyonası

1996’dan bu yana her yıl düzenlenen ‘Gitar Çalma Taklidi’ Şampiyonası, Finlandiya’daki Oulu Müzik Festivali’nin bir parçası haline geldi. Yarışmacılar elektronik gitar ile rock ya da heavy metal çalıyormuş taklidi yaparak kendilerinden geçiyor. Bu yarışma ilk kez 1980’lerde Amerika ve İsveç’te düzenlendi. Her türlü enstrümanın yasak olduğu yarışmada 2008 yılında “Hot Lixx Hulahan” lakaplı Craig Billmeie birinci geldi.

4# Sıradışı Mekanlarda Ütü Yapma Yarışması

1997 yılında İngiltere, Leicester’da başlayan Sıradışı Mekanlarda Ütü Yapma Yarışması, heyecan verici ve tehlikeli bir spor. Yarışmacılar uçurum kenarı, buz ya da su altı gibi olmadık mekanlarda yıkanmış giysileri ütülüyor. Yarışmayı düzenleyen dernek bu yarışmanın ekstrem sporların heyecanı ile güzelce ütülenmiş bir tişörtü harmanlayan bir açık hava etkinliği olduğunu söylüyor.

5# Rus Ordu Güzeli Yarışması

Rus Savunma Bakanlığı 2005 yılında 19 kadın asker ve denizciden oluşan bir güzellik yarışması düzenledi. Naklen yayınlanan programda bikini giymeyen asker kadınlar üniformalarıyla podyumda yürüdüler. Adayların söyledikleri “Biz askeriz; bizim için erkeklerden önce otomatik silahlar gelir,” sözlü şarkıları gündeme damgasını vurmuştu. Jüri, birinciliği Rus Kuzey Filo’su mühendisi Lieutenant Ksenya Agarkova’ya verdi.

6# Dünyanın En “Sevimsiz” Köpeği Yarışması

Bu yarışmayı uyduran Amerikalılar her yıl en “sevimsiz” köpek sahibine 1,000 $ veriyor.

7# Dünya Bıyık ve Sakal Şampiyonası

En özgün şekilli yüz kıllarına sahip kişilerin birinci seçildiği yarışmaya her yıl yüzlerce yarışmacı katılıyor. Bu yıl 23 Mayıs’ta Alaska, Anchorage’da düzenlenen ‘Dünya Bıyık ve Sakal Şampiyonası’nda David Traver ilginç görünümlü örgülü sakalıyla birinci seçildi. Traver’in uzaması 2,5 yıl alan kayak ayakkabısı şeklindeki sakalı 50 cm uzunluğunda idi.

8# Çikolatalı Puding Fırlatma Şampiyonası

Bu garip yarışma Lancashire ile Yorkshire arasındaki eskiye dayanan rekabeti kutlamak amacıyla her yıl Ramsbottom kasabasında yapılıyor. Binlerce ziyaretçinin ilgisini çeken yarışmada amaç 6 metre yüksekliğindeki Yorkshire pudinglerine çikolatalı puding fırlatarak onları devirebilmek.

9# Dünya At Kestanesi Şampiyonası

İlk kez Ashton At Kestanesi Kulübü tarafından 1965 yılında düzenlenen müsabakada dünyanın her yanından katılan yarışmacılar takım halinde yarışıyor. 30 cm uzunluğundaki ipin ucuna bağlanan at kestanelerinin çarpıştırılmasından meydana gelen yarışmada Kadın, Erkek ve Çocuk kategorileri bulunuyor. Yarışmada toplanan para görme engellilere bağışlanıyor. 2008 yılında bağışlanan para miktarı £25,000.

10# Çekici Kurtçuk Adam Şampiyonası

Binlerce insanı, haber muhabirlerini ve komik kıyafetler giymiş kurtçuklu adamları bir araya getiren etkinlik Çekici Kurtçuk Adam Şampiyonası. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar 30 dakika boyunca çamurun içinde dirgenlerle kurtçukları yakalamaya çalışıyor. 1980 yılında başlayan yarışmanın o zamanki başkanı John Bailey kuralları belirlemiş. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre 30 dakikada 511 kurtçuk toplayan Tom Shufflebotham rekorun sahibi.

Kaynak Haberler.com