Dünyanın Bizi Şaşırtmaktan Sıkılmadığını Kanıtlayan 13 Esrarengiz Doğa Fenomeni

Gelişen teknoloji ve bilimle birlikte dünyamızla ilgili kapsamlı bilgilere sahip olduğumuzu düşünsek de aslında çok yanılıyoruz. Dünyamızda öyle nadir, öyle büyüleyici olaylar yaşanıyor ki dünyamız konusunda aslında ne denli cahil olduğumuzun tekrar farkına varıyoruz.

İşte dünyamızın en nadir ve en inanılmaz doğa fenomenleri;

1# St.Elmo’nun Ateşi

Uzun kule ve direklerin hayaletsi ateşlerle aydınlanması şeklinde görülen bu fenomen, Ortaçağ’da Avrupa’sında gemileri koruyan Aziz Elmo’nun bir hediyesi olarak kabul edilirdi.

2# Antartika’nın Volkanları ve Kar Boruları

Erebos Dağı, Antarktika’daki en büyük ve en aktif yanardağlardan biridir. Volkanın etrafındaki çatlaklardan çıkan donmuş buharlardan oluşmuş kar boruları ile kaplıdır.

3# Işık Direkleri

Bu güzel optik fenomen, güneş, ay veya şehir ışıklarının havadaki küçük buz parçacıklarından yansıması sonucunda ortaya çıkar.

4# Finlandiya’da Görülen Kar Spagettisi

Finlandiya’nın Hämeenlinna kentinde bulunan bir adam, evinin yakınındaki gölde noodle benzeri kar parçalarını keşfetti. Düşen kar tanelerinin erimeden önce rüzgar ve suyun hareketi ile bu şekli aldığı ifade edildi.

5# Dans Eden Orman

Rusya’da bu ilginç ormanın neden böyle olduğu bilim insanları tarafından tam olarak açıklanmasa da bu duruma parazitlerin ya da güçlü deniz rüzgarlarının neden olduğu düşünülüyor. Ancak tüm bunların yanında eski zamanlardan bu yana ormanın perili olduğuna inanılıyor.

6# Periler

İlk başta uzay gemisi olduğu düşünülen bu fenomen aslında bir yıldırım türüdür. Fırtına öncesi devasa elektrik deşarjlarında görülürler.

7# Kızıl Gelgit

Kızıl gelgit, suyun yüzeyine yakın yerde bulunan, suyun çiçek açmasına benzer bir fenomen olan muazzam miktarda minik kırmızı alglerden kaynaklanır.
Kızıl gelgitler deniz sakinleri için tehlikelidir. Çünkü sudaki oksijen içeriği azalırken, hidrojen sülfür ve amonyak artmaktadır. Bir takım bilim adamları, Nil’in sularının kana bulanıp, Mısır’daki ölümlerin başlamasına neden olan olayın da bu fenomene dayandığını düşünmektedir.

8# Brocken Hayaleti

Serap olayının bir benzeri olan bu fenomen dağcıların gölgelerinin devasa büyüklükte bulutlara yansıması ile ortaya çıkmaktadır. Almanya’nın Brocken Dağı’nda sıkça görülen bu fenomenin Walpurgis Gecesi’nde cadılar tarafından yapıldığı da düşünülmektedir.

9# Naga Ateş Topları

Tayland’daki Mekong Nehri’nden bazen suyun 30-50 metre yüksekliğinde yükselen kıpkırmızı ateş topları patlar ve yok olur. Genellikle Ekim ayında görülen bu fenomene adanmış bir festival bile vardır. Bilim adamları bunu nehirden yükselen gazların iltihabı olarak açıklarken; Yerliler ise ateş toplarının yarı yılan yarı insan olan Naga tarafından gönderildiğine inanmaktır.

10# Vadinin Düşen Kuşları

Hindistan’ın Jatinga Vadisi’nden yaşayan kuşlar vadideki jeolojik anomaliler sebebiyle yarı bilinçli bir halde yer düşmektedir.

11# Baltık Denizi Anomalisi

Baltık denizinde bulunan UFO benzeri bu nesneler kimi bilim insanına göre buzulların erimesi sonucu oluşan yapılar olarak kabul edilirken kimi bilim insanları da bunların Nazilerin 2.Dünya Savaşı’nda kullandığı gizli tesisler olduğunu iddia etmektedir.

12# Ölüm Sarkıtı

Bu olgu, farklı tuzluluk oranına sahip arktik sularda farklı donma sıcaklıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Sarkıt dokunduğu yeri dondurarak ölüme neden olur. 1974 hipotezleştirilen bu olgu 2011 yılında BBC tarafından kazara kayda alınmıştır.

13# Nehirdeki Buz Çemberleri

Nehirdeki girdap akımları tarafından oluşturulan buz çemberleri, bir parça buzun girdap içinde dönerek mükemmel çemberler oluşturması esasına dayanır. Bu fenomen, İskandinavya, Kuzey Amerika, Almanya, İngiltere ve Rusya’da görülmüştür.

Kaynak: brightside.me