Dünyanın Eskişehir’den Öğrenmesi Gereken Harika Uygulama: Dürüstlük Kantini

Bu sayfalardan arada Finlandiya’nın dillere destan eğitim sistemini ve yurt dışındaki farklı bölgelerden eğitim haberlerini de size yansıtıyoruz ama daha önce de söylediğimiz gibi Türkiye’de mükemmel bir eğitimci kitlesi de var. Eskişehir’deki bu okulun Dürüstlük Kantini de tüm dünyanın bilmesi gerekenlerden biri.

InternetHaber’in içeriğine göre; Eskişehir’in Mihalgazi ilçesinde bir ortaokulda uygulamaya konulan “Dürüstlük Kantini Projesi” çerçevesinde öğrenciler, haftanın iki günü sorumlusu bulunmayan kantinden alışveriş yapıyor.

Öğrencilerin aldıkları ürünün parasını kasaya bırakıp üstünü alarak alışveriş yapmalarını kapsayan proje, çocukların dürüstlükle ilgili davranışları pekiştiriliyor.

Proje sorumlusu öğretmen Seyhan Doğan da öğrencilerine duyduğu güvenin boşa çıkmadığını dile getirdi. Projeden öğrencilerin de memnun olduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti: “Normal günlerden daha çok keyif aldıklarını söylüyor öğrencilerimiz. Kendi kendilerini kontrol ederken onları görmeniz lazım. ‘Senin aldığın şey 50 kuruş, paranın üstünü alır mısın’ diyen bir kontrol mekanizması olan arkadaşı var kimi zaman yanında. Kasamız sürekli fazla veriyor. Bu çok önemli. Belki öğrencilerimizin yanlış hesaplamaları yüzünden kasa eksik verebilir diye düşünürken sürekli artıyı gördük. Bu değeri koruyan ve bu ahlakla yetişip büyüyen çocuklar ileride ülkemiz için çok faydalı olacak, buna inanıyorum.”

Hem çocukları hem de bu projeyi hayata geçiren eğitimcileri kutluyoruz.