Dünyada En Çok Çay İçilen 10 Ülke

Seyahat bloggerı Gezen Kız nam-ı diğer İlayda Şahin bizim için yazdı:

Türkler olarak çayı çok seviyoruz, hatta hastasıyız. Çay içmeden kahvaltı yapamayız, gün içinde, çalışırken, sohbet ederken, televizyon izlerken, şehirlerarası otobüs molasında bile çaylar şirketten iken… Çay bizim en sevdiğimiz içeceklerden biri. Fakat daha 100 küsur sene öncesine kadar Türklerin en sevdiği içecek kahveydi. Kahvaltı kelimesi de, eski kültürümüzdeki kahvaltıdan sonra mutlaka kahve içilmesi ritüelinden türüyor. En ilginci ise, kahveyi Avrupalılara biz öğretmişiz: Viyana kuşatması sırasında Osmanlı ordusu geri dönerken ağırlıkları azaltmak için içi kahve çekirdekleriyle dolu çuvalları geride bırakınca… olanlar olmuş. Viyana’nın kahveyle tanışma serüveni, sonrasındaki pazarlama stratejileri böyle uzar gider.
çay

Tekrar gelelim çaya, bu kadar sevdiğimiz bu güzel içeceğin ülkemizde yayılması ise II. Abdülhamit dönemindeki girişimlerle, Çin’den ve Japonya’dan getirilen tohumların ekilmesiyle başlıyor.

Çin Çay
Çay bitkisi de burada verimli bir şekilde yetişmeye başlayınca, kahvenin yerini alıyor. Ve en sevdiğimiz içecek olurken, bizi çay tüketimi konusunda dünya birincisi yapıyor.

Yıllık kişi başına düşen çay tüketim miktarına göre ülkeleri sıralamışlar, bakalım ilk 10’da kimler var:

1- Türkiye, 6.87 Kg

2- Fas, 4.34 Kg

3- İrlanda, 3.22 Kg

4- Moritanya, 3.22 kg

5- İngiltere, 2.74 Kg
ingiliz çayı

6- Seyşeller, 2.08 Kg

7- Birleşik Arap Emirlikleri, 1.89 Kg

8- Kuveyt, 1.61 Kg

9- Katar, 1.60 Kg

10- Kazakistan, 1.54 Kg

Kaynak