Dünya Rekoru Kıran Buzun Altın Çocuğu İzmirli Efe ile Tanışın

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buz Sporları Salonu’ndan yetişen sporcular, elde ettikleri başarılarla dikkat çekiyor. Sporculardan 12 yaşındaki Efe Çetiz, ‘Dünya Basic Novice A Boys’ kategorisinin teknik kısmında 23.03 puanla ‘dünya rekoru’ kırdı. Aynı şampiyonada yer alan 13 yaşındaki Elif Su Erol ise ‘Basic Novice A Girl’ kategorisinde yeni Türkiye rekortmeni oldu.

Altın çocuk Efe

‘Buzun Efesi’ olarak tanınan İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Efe Çetiz, 12 yaş ve altı grubu ‘Basic Novice A Boys’ kategorisinde 2014 yılında Çek sporcu Matyas Belohradsky tarafından kırılan rekoru tarihe gömdü. Efe, yarışmanın teknik kısmında toplam 23.03 puan elde ederek, Belohradsky’nin 22.93’lük derecesini geçmeyi başardı.

Efe’nin şimdiye kadar topladığı 29 madalyadan 25’inin altın olması sebebiyle, antrenörleri Efe’ye ‘Altın Çocuk’ lakabını taktı. Yaklaşık 6 yıldan bu yana buz sporlarıyla ilgilendiğini belirten Efe Çetiz, “Hedefim olimpiyatlara katılmak. İdolüm ise Nahtan Chen” diyor.

Elif hayallerinin peşinden gitti

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin spor hayatına kazandırdığı buz pateni pistinin bir diğer yıldızı Elif Su Erol, başarısını Milli Takım’da da sürdürüyor.
2012 yılından itibaren hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok başarı elde eden Elif Su’nun aldığı 21 madalyanın 15’i altın, 6’sı ise gümüş.
Kendisine hediye edilen patenle bu spora merak sardığını ifade eden Elif Su Erol, “Türkiye rekortmeni oldum ancak hedefim dünyaya ülkemizi tanıtmak, olimpiyatlara katılmak” dedi.