Dünya Ölmeme Günü

26 Mart’ın “ölmeme günü” olduğunu biliyor muydunuz? “Ölmeme günü” de neymiş demeyin, edebiyatla ilgili kimselerin yakından bildiği, Türk şiirinin belki de en önemli isimlerinin farkında olmadan icat ettikleri bir gün bu. Tekrarlayalım, adındaki şiir’i de fark edeceksinizdir: “ölmeme günü”

Gelelim hikayesine… Başını Turgut Uyar ile Edip Cansever’in çektiği bir grup şair, bir gün “sevgilileri” ile birlikte Rumeli Hisarı’ndaki bir meyhanede oturmaktadırlar. Her şey yolunda, rakı güzel. Muhabbet güzel. Dünya güzel.
DÜNYA ölmeme günü
Derken, masadaki hanımlardan biri hastalığından, vücudundaki bir iğneden bahseder; vücudunda dolaşan iğnenin kalbine saplanması korkusuyla yaşadığı endişeyi anlatır. “Ölüm” korkusuyla…

Bir şişe rakı ister Turgut Uyar masaya, tüm şairlerin imzalaması için şişeyi, ardından bir geleneği başlatan o cümle gelir: “bu şişeyi al, gelecek sene bugüne kadar sakla, 26 Mart’ta burada yine buluşup birlikte içeceğiz bu rakıyı.”

Buluşurlar da. rakı güzel. Muhabbet güzel. Dünya güzel… Bu şekilde gelenekselleşen, tesadüf eseri baharın da en güzel günlerine gelen “ölmeme günü”, yetmişlerin sonunda başlayıp 1985’e kadar her yıl yaşatılır.

Ta ki Turgut Uyar 22 ağustos 1985’te “ölüp”, 26 mart 1986 “ölmeme günü” şişesinin boynunu bükük bırakana kadar… rakı güzel. Muhabbet güzel. Mümkün değil. -Ferhan Şensoy’un dediği gibi:

“Ağustos yirmi iki, dediler “ustan ölmüş”,
çok komiksin Azrail, Turgut Uyar ölür mü?”

Dostlarınızla geçireceğiniz, keyifli bir “ölmeme günü”… kutlamadan.

Cemal Süreya’nın “ertesi gün için bir şey diyemem ama rakı içtiğin gün ölmezsin” sözünü bugün tekrar düşünmenin keyfi ayrı sadece.

“örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda”sını Edip Cansever’in…

“öldüğü gün hepimizi işten attılar” demişti yine Cemal Süreya, Turgut Uyar’ın ardından, şüphesiz “ölmeme günü” masasından da.

unutmadan;

Can Yücel, Salim Şengil, Edip Cansever, Tomris Uyar, Muhteşem Sünter bir “ölmeme günü” masasında.
Masanın diğer tarafında ise İsa Çelik, Mehmetcan Köksal, Turgut Uyar, Dürnev Tanseli, Nezihe Meriç, Ömer Uluç, Tunga Uyar.

(Tumblr’dan alıntıdır)