Manastırda Bulunan Mezarın Sahibi Kesinleşti: Don Kişot’un Yazarı Cervantes

Yel değirmenlerine karşı savaşıyla ünlenen dünyaca ünlü bir karakter Don Kişot, yazarı Miguel de Cervantes ise modern romanın ilk temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.
Yazarın şekerden 1616 yılında öldüğü ve burada bulunan manastırlardan birine gömüldüğü biliniyordu fakat, naaşın taşınmış olduğu kilisenin sonradan yapılmış olması dolayısıyla mezarın yeri konusunda çeşitli spekülasyonlar vardı ve mezar bulunamıyordu.
cervantes
Ocak ayında yaklaşık 30 araştırmacı Madrid’deki Trinitarian Manastırı’nda araştırmalar yaparak en sonunda Cervantes, eşi ve o dönemde onunla birlikte gömülen kişilerin kemiklerine ulaştılar. Yapılan kayıt araştırmaları ve kemik araştırmaları da bilimadamlarının 400 yıl sonra da olsa Cervantes’in mezarına ulaştığını ispatlar nitelikte. Henüz kemikleri ayrıştıramasalar da önümüzdeki yıl Cervantes için burada uygun bir mezarlık yaptırıp, ziyarete açmayı planlıyorlar.
Cervantes mezarı
BBC Türkçe’nin yayınladığı röportajda ise Madrid Belediyesi Sanat, Spor ve Turizm Dairesi Başkanı Pedro Corral, “Cervantes’in hayatı yoksullukla son buldu. Savaşta yara almış bir gaziydi o.” diyor.
Biz edebiyat severler için önemli bir yeri olan Cervantes’in anıt mezarının yapılacak olması ve bu buluş oldukça sevindirici.