Dış Görünüşünüze Zarar Veren 15 Alışkanlık

Görünüşüne önem veren güzel kadınlarımız için hazırladığımız bir içerikle daha sizlerle birlikteyiz. Bu içeriğimizde yaşlanmanın önüne geçmenizi sağlayacak ve hayatınızdan çıkarttığınız anda size çok büyük faydası olacak Dış Görünüşünüze Zarar Veren 15 Alışkanlık‘ı sizler için bir araya getirdik. Umarız okuduğunuz bu içerik gündelik hayatınızda faydalı olur 🙂

İşte Dış Görünüşünüze Zarar Veren 15 Alışkanlık;

1# En sevdiğiniz saç modelinin at kuyruk olması

Saçlarınızı köklerinden sıkıca toplamak gelecekte saç dökülmesine ve kel kalmanıza neden olabilir. Saçınızı uzun süre sağlıklı kullanmak için at kuyruklarını gevşek stillerle değiştirin.

2# Çok fazla süt içmek


Tabii ki kimse sütü tamamen reddetmemelisiniz demiyor ancak aşırı süt tüketiminin nahoş sonuçlarının farkında olmak ve bunlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Süt, daha aktif bir yağ bezi işlevi gören androjenler içerir. Sonuç olarak aşırı süt tüketimi gözenekleri tıkayan,cildi yağlı ve yorgun görünen daha fazla sebum üretmenize neden olur.

3# Yalnızca yüzünüze güneş kremi sürmek


Pek çok kadın her mevsim güneş kremi kullanmanın önemini kavramış olsa da bunu genellikle yüzleri ile sınırlı tutup, ellerini unutuyorlar. Bu durum eller üzerinde lekeler ve kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Araba kullanırken ellere, yaz aylarında ise boyun ve göğüs bölgesine krem sürülmesi unutulmamalıdır.

4# Bacak bacak üstüne atmak

Bacaklardaki varisler damar sıkışması ve dolaşım bozukluklarının doğrudan bir sonucudur. Özellikle bacak bacak üstüne atan kadınlar pelvik bölgedeki kan akışını engellediği için daha fazla oranda varis problemi ile karşılaşırlar.

5# Islakken saç taramak

Islakken saç taramak saç bakımında yapılan yaygın bir hatadır. Saç hasarını önlemek için, önce saçınızı biraz havlu ile (sürünüz) kurutun, ardından saç kurutma makinesi ve fırça ile saçınızı şekillendirin.

6# Makyaj yapmadan önce kaş almak

Kaşlarınızı almaya karar verdiyseniz, bu işlemi yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra akşam vakti gerçekleştirin. Ancak bu şekilde mikrop kapmanızın ve cildinizi tahriş etmenin önüne geçebilirsiniz.

7# Yüksek sıcaklıkta saçlara şekil vermek

Saçlar yüksek sıcaklıkta havaya maruz bırakıldığında saç tellerinizin içinde küçük kabarcıklar ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saçları kuru ve kırılgan hale getirir. Bunu önlemek için kurutucuyu saçtan 15 cm uzakta tuttuğunuzdan, ısı koruma maddeleri kullandığınızdan ve sıcaklığı orta derecede ayarladığınızdan emin olun.

8# Gözlerinizi ovmak


Bu kötü alışkanlık kirpiklerinize zarar verir ve kırılganlaşarak dökülmesine sebep olur. Ayrıca gözlerin altındaki deriye zarar verip yorgun görünmenize neden olur.

9# Kin duymak

Yapılan araştırmalar bağışlama ile fiziksel sağlık arasında bağlantı olduğunu göstermiştir. Eğer kinleri kesmeyi bırakamazsanız vücudunuzda biriken kortizol giderek yaşlanmanıza, kilo almanıza, tansiyon ve şeker gibi hastalıklarla maruz kalmanıza sebep olur.

10# Sürekli yüze dokunmak

Elini yanağa koymak, burna dokunmak, çene ovmak gibi önüne bir türlü önüne geçemediğiniz alışkanlıklar erken kırışıklıklara, çeşitli enfeksiyonlara ve aknelere neden olur. Bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz tek şey iradenize güvenmektir.

11# Yüze sık sık pudra sürmek

Yüzünüze yapabileceğiniz en kötü şey yağlı olduğu bir günde üzerine pudra sürmektir. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına ve cildinizde akneler oluşmasına neden olur. Bu gibi sıkıntıların önüne geçmek için en iyi yöntem yüzü iyi bir temizleme mendili ile sildikten sonra üzerine pudra uygulamaktır.

12# Bütün bir evreni tek bir çantada taşımak

Çantanız bir şemsiye, ilk yardım seti, yedek ayakkabı ve kalın bir kitap da dahil olmak üzere ihtiyacınız olan her şeyle doluysa bu durum duruş bozukluğuna sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için çantanızı sık sık bir elden ya da omuzdan diğerine değiştirmeyi unutmayın.

13# Çok fazla besleyici krem kullanmak

En iyi kremi dahi kullansanız, kalın bir krem tabakası cildinize zarar verir. Cildiniz nefes alamaz, yüzünüzde şişme ve gözaltında koyu halkalar oluşur. Onun için azı karar, çoğu zarar.

14# Çok fazla koşmak

Doktorlar bu tip ağır sporların cilt yaşlanmasına sebep olduğunu açıklamıştır. Bunun yerine hafif sabah koşularını ya da tempolu yürüyüşleri tercih edebilirsiniz.

15# Taze meyve sularına yüklenmek

Bol miktarda antioksidan içermesi nedeniyle faydalı olan taze meyve suları içeriğindeki fruktoz nedeniyle tehlikelidir. Fruktoz şekeri cildinizin yağ ve protein ile bağlanmasına, kolajenlere etki ederek kırışıklık oluşmasına neden olur. Bu nedenle taze meyve yerine yeşil sebzelerin suyunu içmek her daim daha avantajlıdır.

Kaynak: brightside.me