Çişten Bira Üreten Festival

Müzik festivallerinde tuvalet önünde dakikalarca sıra bekleyenler bilirler, alkolün de verdiği etkiyle saat başı tuvalete gitmek oldukça normal. Peki o dandik seyyar tuvaletlerin deposunda dolmak yerine bu idrar biraya dönüşseydi nasıl olurdu?
çişten bira

İlk anda saçma gelse de Danimarka’da tam olarak bunu yapmaya başlayan bir festival var. Danimarkalı çiftçiler çiş katkısıyla bira üretimi gerçekleştiriyor. 27 Haziran – 4 Temmuz arasında gerçekleştirilen ve yaklaşık 100.000 kişinin katıldığı Roskilde Fesivali‘nde 25.000 litre idrar toplandı ve Danimarkalı çiftçiler bunu beercyling adı verilen yöntemle bira yapımı için kullanılacak arpaların sulanmasında kullanacak.

Yukarıdaki ilanda da çişinizi boşa harcamayın Danimarkalı çiftçiler ondan bira yapsın deniliyor.

Peki bu fikir nereden geldi? Bu aslında NASA tarafından çalışmaları yürütülen bir proje. İnsan idrarından acil durumlarda kullanması için su üretme amacı taşıyor. Porto Rikolu bilim insanlarının projesi 2014 yılında oldukça başarılı bulunmuştu.

Festival yetkilileri ve çevre bilimciler ise festivallerde ortaya çıkan yüklü miktarda idrarın kanalizasyon ve ekolojik sistem için oluşturduğu olumsuz etkiyi değiştirdikleri için mutlular.
2017 yılında üretilen biraların büyük bir kısmı bu doğal gübre ile büyümüş tahıllardan yapılacak.