Çin’de Çıkan Virüs Nerelere Ulaştı? Türkiye’de Görüldü mü? Corona Hastalığının Tedavisinde Son Gelişmeler Neler?

Öte yandan, Çin sınırları dışındaki corona virüsünden kaynaklı vakaların sayısı da artıyor. Kanada’da kesinleşen ilk vakanın görüldüğü açıklanırken, Tayland’da 4, Singapur, Malezya, Güney Kore ve Fransa’da 3’er, ABD, Japonya ve Vietnam’da 2’şer, Nepal ve Avustralya’da ise birer vaka kayıtlara geçti. Bunun yanı sıra Hong Kong’da 5, Tayvan’da da 3 kesinleşmiş vaka bulunduğu bildirildi. Türkiye’de ise bilinen bir vaka bulunmamakta.

Farklı tedaviler deneniyor

Pekin’deki sağlık yetkilileri, HIV enfeksiyonuna karşı kullanılan lopinavir ilacının corona virüsü taşıyan hastalar üzerinde de denendiğini açıkladı.

İnternette yer alan bazı yorumlarda ilacın virüs karşısında etkili olduğu iddia edildi. Şangay’daki birimler de Wuhan’daki bir hastaneye 81 adet ECMO (Ekstrakorporal membran oksijenizasyonu) yaşam desteği cihazı gönderdiklerini bildirdi. ECMO tekniğinin daha önce durumu kritik olan bir hasta üzerinde kullanıldığı açıklanmış, ancak bu tedavinin kesin sonuçları hakkında bilgi verilmemişti.

Ülkenin binlerce doktor ve hemşireden oluşan sağlık ekiplerinin, Hubei’deki salgını önleme ve kontrol çalışmalarına katılmak üzere gönüllü olarak eyalete gitmeye başladığı duyuruldu.

Özel sektörden bağış ve destekler

Çin basınına yansıyan haberlere göre, salgınla mücadele çalışmalarına özel şirketlerden de destek yağmaya başladı. Çin’in e-ticaret devi JD.com’un 1 milyon adet cerrahi maske ve 60 bin adet tıbbi malzeme bağışında bulunduğu açıklandı.

Teknoloji şirketi Xiaomi 300 bin yuan (yaklaşık 43,5 bin dolar) değerinde tıbbi donanımı Wuhan’a gönderdiklerini, Tencent şirketi de 300 milyon yuanlık (yaklaşık 43,5 milyon dolar) bağışta bulunacaklarını duyurdu. Lenovo ise Wuhan’da inşa edilecek yeni özel tedavi merkezindeki tüm IT donanımlarını sağlama vaadinde bulundu.

Daha önce Çin Kalkınma Bankası, virüsü önleme ve tedavi çalışmalarında kullanılması için Wuhan’a 2 milyar yuanlık (288,3 milyon) acil durum kredisi verileceğini açıklamıştı. Çin Maliye Bakanlığı da salgının yayılmasını önlemek için Hubei makamlarınca kullanılmak üzere 1 milyar yuan (144 milyon dolar) bütçe tahsis edildiğini duyurmuştu.

Hurriyet