CIA, Yeni İşkence Yöntemleri İçin Bilim İnsanlarına 81 Milyon Dolar Ödemiş!

11 Eylül saldırıları sonrası büyük bir buhranın ortasına düşen CIA’in psikolojik işkence yöntemleri geliştirilmesi için doktor ve psikanalistlere 81 milyon Dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

ABD Merkezi Haber Alma Ajansı’nın (CIA) eski ABD Başkanı George W. Bush döneminde 11 Eylül benzeri bir başka olayın yaşanmaması için psikanalistler John Bruce Jessen ve James Mitchell’in yönettiği işkence araştırmalarına toplamda 81 milyon Dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) açtığı dava sonrasında ortaya çıkan durumda, 11 Eylül dönemi sonrası terör şüpheli olarak tutuklanan birçok insana türlü işkenceler yapıldığı da ortaya çıktı.

UYKUDAN MAHRUM BIRAKMA, KONTRPLAK DUVARA ÇAKMA

Tutuklanan terör şüphelilerine suyla işkenceden uykusuz bırakmaya, kırık ayakla ayakta beklenmekten “walling” olarak da bilinen şüphelinin kontrplak duvara çakılmasına kadar birçok insanlık dışı işkence tekniğinin CIA tarafından acımasızca kullanıldığı ortaya çıktı.

New York Times gazetesi tarafından sızdırılan haberde Jessen ve Mitchell’in 2002 yılında CIA’in talebi üzerine çalışmalara başladığına yer verildi. İki psikanalistin bununla kalmayıp askerlerin işkencelere karşı dirençli olmasını sağlamak üzere çalışmalar yaptığına da yer verildi.

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK TEOREMİ

Jessen ve Mitchell’in ünlü psikolog Martin Seligman’ın “öğrenilmiş çaresizlik” teorisini kullanarak tutukluların daha uysal olmalarını sağladıkları tespit edildi. Uygulanan bu yöntemle işkence gören tutukluların kaçma veya işkenceye direnme isteklerini kaybettirildiği, böylece CIA’in isteklerini daha kolay uyguladıkları ortaya çıktı.