Çernobil Dizi Karakterlerinin Gerçek Yaşam Hikayeleri ve Görüntüleri

1. İtfaiye eri Vasily’nin eşi Lyudmila Ignatenko rolündeki Jessie Buckley

Lyudmila Ignatenko, itfaiye eri Vasily Ignatenko’nun karısıdır. İki hafta boyunca eşinin acılar içerisinde ölüşünü izlemiştir. Kocasının hastanede bulunduğu dönem hamiledir ve personelin kocasından uzak durması yönündeki uyarılarına rağmen bunu yapmamıştır. Doğumun hemen ardından bebeği karaciğer sirozu ve konjenital kalp rahatsızlığı nedeniyle ölmüştür. Doktorlar bir daha çocuk sahibi olamayacağını söylese de ilerleyen yıllarda bir oğlu olmuştur.

2. Gece Vardiyası Amiri Aleksandr Akimov rolündeki Sam Troughton

Facianın yaşandığı gece vardiya şefi olarak görevli mühendis. Yaptığı kritik müdahaleler ile çok daha büyük bir felaketi engelleyen gizli kahramanlardan biri. Çernobil faciasından 15 gün sonra radyasyon zehirlenmesi sebebiyle ölmüş ve yaşadığı süre boyunca her şeyi doğru yaptığını söylemiştir.

3. Bilim insanı Valery Legasov rolündeki Jared Harris

Çernobil faciasını araştıran komisyonun başkanı olarak görev yapmıştır. 1988 yılında patlamanın ikinci yıl dönümünde felaketle ile ilgili daha önce açıklanmayan bilgileri ses kaydında açıklayarak intihar etmiştir.

4. Baş Mühendis Anatoly Dyatlov rolündeki Paul Ritter

Yaşanan facianın en önemli aktörü. Felakete sebep olan deneyden sorumlu olan baş mühendis. Kendi hırslarına yenik düşmüş, deneyin yapılacağı birim rakamların ötesine geçmiş, mühendislerinin uyarılarına aldırmamış ve büyük bir yıkıma sebep olmuştur. Kariyerinin erken dönemlerinde nükleer denizaltılar üzerine çalıştığı zamanlarda yaşanan bir kaza sonucunda, bir miktar radyasyona maruz kalmıştır. Kendisinden çocuğuna geçen radyasyon, oğlunda lösemiye sebep olmuş ve ardından bu hastalık oğlunun ölümüne sebep olmuştur. Dyatlov’un da bu kaybın travması sonucu, işi yani nükleer enerjiyle arasında hırs/nefret karşımı bir bağ oluşmuştur. Bu sebeple aşırı derecede aksi, kibirli, huysuz bir adama dönüşmüş, aynı zamanda nükleer enerjinin üzerinde hakimiyet kurabilmek amacıyla sınırları her zaman zorlamıştır. Bu yüzden felakete sebep olan deneyde 700 megawatt üzerinden yapılması planlanan testin değerlerini 200 megawatta çekmiş ve olan olmuştur. Felaket sonrasında 10 senelik bir ceza almış ancak 5 sene sonra serbest kalmıştır. Konuyla ilgili bir kitap yayınlamış ve burada felaketin sorumlusu olarak santralin hatalı tasarımını göstermiştir. 1995 senesinde de kalp yetmezliğinden ölmüştür.

5. Biyorobotlar

Patlama sonrasında Çernobil reaktörünün çatısını temizlemek için bir çok yol denendi, ancak sonunda iş biyorobot adı verilen askeri ve sivil ekibe kaldı. Çatıda sadece 90 saniye kalan bu kişilerde çeşitli seviyelerde hasarlar meydana geldi. Olayın ardından gazi unvanı aldılar, çoğu hükümet ve basın tarafından kahraman olarak kabul edildi. Yine de bazıları hizmetlerinin farkına varılması adına mücadele vermek zorunda kaldılar.

6. Daha fazla patlama olmaması için kendini feda eden üç kişi: Alexei Ananenko, Valeri Bezpalov ve Boris Baranov

Bu insanlar sadece bir dalış kıyafeti giyerek radyoaktif havuza dalmaya gönüllü oldular. Nükleer çekirdeği soğutan radyoaktif suyu boşaltacak vanaları açtılar. İçlerinden Ananenko, vanaların nerede olduğunu biliyordu, Baranov karanlık sularda onlara yön göstermesi için bir fener taşıyordu ve Bezpalovise bu tehlikeli görevin bir intihar girişimine dönüşmemesi için gönüllü olmuştu. Havuza girdiler ve vanalara doğru yüzdüler. Sadece nükleer atık suyunda yüzmeyip, vana gibi bir şeye dokunmak umuduyla boruların arasında körü körüne yüzerek işlerini yapmak zorunda kaldılar. Üç kişi de görevlerini başarıyla yerine getirebildi. Onların radyasyon yüzünden kısa bir süre sonra öldüğü söylense de ölmediler. Baranov kazadan 19 yıl sonra kalp krizi sebebiyle öldü. Bezpalov hala hayatta ve Ananenko nükleer mühendis olarak çalışmaya devam ediyor.

7. Santralin müdürü Viktor Bryukhanov rolündeki Con O’neill

Tesis Yöneticisi olan Viktor Bryukhanov felaket sonrası bölgeye geldiği zaman durumu fazlasıyla hafife aldı. Radyasyon seviyesinin büyük bir felakete sebep olacak kadar yüksek olmadığını düşündü. Patlamanın gerçekleştiği reaktörün hala sağlam olduğunu Moskova’ya bildirdi. Bu kararları yüzünden tahliye emri gecikmeli olarak uygulandı. Patlama için görülen davada güvenlik yönetmeliklerini kapsamlı şekilde ihlal etmekten 10 yıl hapis cezası aldı. Ardından da yetkinin kötüye kullanılması nedeniyle cezasına beş yıl eklendi. Ancak beş yılın ardından sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.