Bulunan 140 Milyon Yıllık Dinazorun Uyluk Kemiği, 2 Metre Uzunluğunda ve 500 Kilo Ağırlığında!

Dünya üzerinde karada yaşayan en büyük canlı türü olarak bilinen sauropod cinsi dinazora ait devasa boyutlardaki uyluk kemiği Fransa’nın güney batısında bulundu.

Paris’teki Ulusal Doğal Tarih Müzesinden bir ekip tarafından Angeac-Charente‘de yapılan kazı alanında 70 kişinin 5 gün süren çalışma sonrası ortaya çıkarttığı kemiklerin, 140 milyon yıl öncesinde yaşayan otobur dinazora ait olduğu belirlendi. Kalınca bir kil tabakasına gömülmüş olarak bulunan kemiğin sağlamlığı ve büyüklüğü paleontologları sevindirdi


2 metre uzunluğundaki Sauropod türü dinazor kemiği, Fransa

Öldüklerinde genelde kendi üzerlerine çöktüklerinden ötürü tonlarca ağırlığın altında kalan kemikleri parçalanmış olarak bulunurdu. Fakat bu örnekte kemik neredeyse tek parça olarak bulundu. Ölüm nedeni meteor kaynaklı mı yoksa doğal yollarla mı bilinmemekle birlikte, 500 kiloluk kemiğin üzerindeki kaslar, tendonlar ve yara izlerinin görünmesi kemiği, daha da önemli bir buluntu haline getirdi. Uzmanlar buldukları kemiğin ait olduğu hayvanın yaklaşık 50 ton ağırlığında olduğunu tahmin ettiler.

2 metre uzunluğundaki Sauropod türü dinazor kemiği, Fransa
Sauropod olarak bilinen bu dinazor türü aynı zamanda denizde yaşayan mavi balinalardan sonra dünyada yaşayan en büyük ikinci hayvan türü olarak biliniyor. Çok uzun boyları ve kuyrukları olan bu canlıların bazı türlerinin, inanılmaz muazzam boyutlara ve kilolara ulaştıkları bilinir. Özellikle boyunları, zürafa örneğinde olduğu gibi, ağaçlardaki ot ve meyveleri yemek için oldukça uzun olur. Antarktika dahil tüm kıtalarda bu türe ait fosil buluntularına rastlanır.

Antikyazar.com