Bu Kasabaya Taşınana 2 Bin Euro Ödenecek

İlanı başlıktaki verince o kadar çok taşınma talebi geldi ki belediye başkanı taleplerle başa çıkamadı. Peki sonra ne oldu? Gelin İtalya’nın nüfus sorunu haberiyle gündeme taşınan Bormida kasabasında neler oluyor inceleyelim:

İtalya’da nüfus kaybı sorunu yaşayan bir beldenin “hayalet kasabaya” dönüşmesini engellemek için buraya yerleşeceklere 2 bin euro ödenmesi planlanıyor.

Kuzeydeki Liguria bölgesinde yer alan Bormida’da nüfus yaşlanması ve iş imkanlarının kısıtlılığı gibi nedenlerle nüfus kaybı ciddi bir soruna dönüştü.

Nüfusu 400’ün altına inen Bormida’nın tamamen terkedilmiş bir beldeye dönüşmesini engellemek için Belediye Başkanı bir teşvik programı hazırladı.

Belediye Başkanı Daniele Galliano, ikametgahlarını buraya taşıyacak kişilere ev satın almaları ya da kiralamaları karşılığında 2 bin euro ödeme yapmayı planladığını duyurdu.

Bormida’da belediyeye ait evler, büyüklüklerine göre 50-120 euro arası.

Bu evlerin İtalya standartlarına göre çok düşük olan ücretlerle kiraya verilmesi planlanıyor.

Ev satın alacaklara ise düşük ücretlerin yanı sıra vergi kolaylıkları da öneriliyor.

Bu teşvik paketi henüz belediye meclisinden onay almasa da Başkan Galliano’nun Facebook hesabına talep yağmaya başladı.

Galliano’ya yalnızca İtalya’dan değil, Hindistan, Kanada ve ABD gibi birçok ülkeden de mesaj geldi. Yalnız bu ilan sadece İtalya’da yaşayanlara özel olduğu için tekliflerin çoğu boşa gitti.

Kimileri hemen Bormida’ya taşınmaya hazır olduğunu söylerken kimileri de buradaki iş imkanlarını sorgulamaya başladı.

İtalya’da geçen yıl yayımlanan bir raporda, nüfus yaşlanması ve iş sebepli göç gibi nedenlerle 2430 köy ve kasabanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilmişti.

Başkan talepten memnun ama ülke içinden gelen tekliflere oranla dışarıdan gelen taşınma taleplerine şaşkın.

“İtalya şahane bir ülke ama bazı diğer ülkeler gibi ekonomik krizde. Beni bugün 17 binden fazla kişi takip ediyor ve maalesef herkese yardım etmek mümkün değil. Yine de ilginiz için teşekkürler.”