Bob Dylan’ın Edebiyat Ödülünden Sonra Bono Da Yılın Kadını Seçildi

Glamour dergisinin geleneksel olarak her sene verdiği ‘Yılın Kadını’ ödülü bu sene İngiliz şarkıcı Bono’ya verildi. 56 yaşındaki şarkıcı tüm dünyada kadınlara yönelik ayrımcılığın sona ermesi için yaptığı çalışmalar ile bu ödüle layık görüldü.

Glamour Dergisi’nin her sene dağıttığı onu ödülleri arasında yer alan “Yılın Kadını” ödülü, bu seneki törene özgü olarak ‘Yılın Adamı’ olarak değiştirildi. Bunun sebebi ise rock grubu U2’nun İrlandalı solisti Bono’ya ödülün verilmesi. Bono, son yıllarda dünya genelinde kadınlara yönelik uygulanan ayrımcılığa karşı yaptığı açlıklamalar ve son olarak bu sene başlattığı Poverty is Sexist (Yoksulluk Cinsiyetçidir) kampanyası sayesinde bu ödüle layık görüldü.
bono
‘EMİNİM BU ÖDÜLÜ HAK ETMEDİM AMA…’

Bono, ödülünü 14 Kasım’da Los Angeles’ta düzenlenecek törenle alacak. Ünlü şarkıcı, bu şansı kendisine verdikleri için onur duyduğunu ifade ederek, “Eminim ki bu ödülü hak etmiyorum. Ancak kadınların toplumsal hakları ve cinsiyet eşitliği bu uğurda kadınlarla beraber savaşan erkeklerin katkısı olmadan kazanılamaz. Bu sorun hepimizin problemi ve taşın altına elimizde birlikte koymalıyız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik