Bir İspanyol Kültürü: Boğa Güreşleri

İspanya’nın en eski geleneklerinden biri olan Boğa Güreşleri, günümüzde hala devam eden ve turistlerin ilgisini çeken bir kültürdür. Yılın belli dönemlerinde festival havasında kutlamalar yapılmaktadır. Şehrin belirli yerlerindeki arenalarda düzenlenen bu etkinlikler için biletler çok önceden tükenir.

İspanyol Boğa Güreşleri her sene Pamplona kentinde 6 ila 14 Temmuz tarihinde San Fermin Festivali adı altında arenaya çıkacak boğaların sokaklarda insanlarla buluşmasıyla başlatılmaktadır. Festivalin 20 milyon Euro civarı kentte ekonomik gelir sağladığı bilinmektedir. Sağladığı bu gelir nedeniyle vazgeçilemeyen festival, birçok yabancı turist tarafından tercih edilmektedir.

Boğa Güreşi Nasıl Ortaya Çıktı?

Bazı kaynaklara göre 12.yüzyıl da bazılarına göre ise 1700’lü yılların başında kraliyet binicilik dernek üyeleri spor müsabakalarında ellerinde kılıç at üstünde boğayı devirme gösterileri yaparlarmış. Yine böyle gösterilerin birinde boğa atı devirecekken türbinden bir kişinin arenaya atlaması ve şapkasıyla boğanın dikkatini çekerek oyalamayı başarması sonucunda seyircinin bu görüntüye fazlaca ilgi göstermesi ve coşkuyla alkış tutması, boğa güreşlerinin başlamasına ve yüzyıllardır gelenek halini almasına neden olmuştur.

Boğa Güreşi Hakkında Bilgiler

  • Profesyonel bir matador, boğanın gözüne baktığında nasıl bir boğa olduğunu anlayacak kabiliyete sahiptir.
  • Özel çiftliklerde yetişen boğalara bakıcıları yeteneklerine göre numara verir. Böylece federasyon güreş öncesinde çiftliğe gelir ve boğaları seçer. Matadorlar ise seçilmiş olan boğalardan kendi boğasını kura ile seçer.
  • İspanya halkı için matadorluk oldukça önemli bir meslektir ve çok kazançlı olmasının yanı sıra herkes tarafından saygı gösterilir.
  • Arenada en geç 20 dakika içinde matador boğayı öldürmek zorundadır. Ancak boğanın öldürülmesinde seyirci etkeni önemlidir. Yani seyirci istemezse matador boğayı kesinlikle öldüremez.
  • Güreş esnasında matadora saygısızlık olmaması adına güreş bitene kadar arenanın kapıları kapatılır ve kimsenin dışarı çıkmasına müsaade edilmez.
  • Eğer ki, matador çok iyi güreşir ise arenada omuzlarda taşınır ise boğanın kulak ile kuyruğu matadora verilir. Ayrıca ölmüş olan boğa arenada at arabasıyla sürüklendikten sonra eti yenir.
  • Boğa güreşi İspanya ile birlikte Meksika, Portekiz ve Fransa’da da yapılır.
  • İspanya ülkesinde arena yakınında önceleri hastane yoktu. Fakat ünlü matador Pakir güreş esnasında ciddi boyutta yaralanıp öldükten sonra, arena çevresinde hastane yaptırılmıştır.
  • Boğa güreşleri sokaklarda insanların koşturmasıyla başladığı ve pek çok insanın yaralanmasına neden olduğundan ötürü İspanya’da doktorlar dikiş atma konusunda fazlaca uzmanlaşmıştır.
  • Boğanın kırmızıya saldırır düşüncesi yanlıştır. Renk körü olan boğa sesin olduğu yöne doğru hareket eder. Güreşlerde kırmızı kullanılmasının nedeni ise Mitra dininde boğa kanının kutsal olması ve kırmızının kanı çağrıştırmasıyla ilgilidir.

İspanya’nın birçok festivali dünyanın farklı noktalarından ilgi görür. Bu festivallere katılmak için İspanya seyahatinizi planlarken daha dikkatli olmanız, eğlenceli bir seyahat geçirmenizi sağlayabilir. Ayrıca İspanya turlarına katılarak bu aktivitelere katılabilir, birçok avantajdan da yararlanabilirsiniz. En uygun fiyatlı İspanya turları için https://www.prontotour.com/Paket-Turlar/Ispanya-Turlari adresini ziyaret edin.