Bir Fincan Kahve Daha İçmek İçin 11 Bilimsel Neden

Soğuk günlerin vazgeçilmezi, dost sohbetlerinin aranan içeceği kahvenin 40 yıllık hatırından başka bir çok faydası olduğunu eminim ki duymuşsunuzdur. Fakat bu bilgilerin ne kadarını hatırlıyorsunuz? Hadi hep birlikte bakalım.

İşte Bir Fincan Kahve Daha İçmek İçin 11 Bilimsel Neden;

1# Ağrı Kesici

Zorlu bir egzersizin ardından içilecek 2 fincan kahve, içerdiği kafein sayesinde egzersiz sonrası oluşacak ağrıların giderilmesini yardımcı olur.

2# Uzun Yaşam

İçerdiği yoğun antioksidanlar nedeniyle kahve ömrün uzamasına yardımcı olur.

3# Hafıza

Bilim insanları yapılan araştırmalar sonucunda prefrontal korteksi etkileyen kahve olaylara karşı verilen reaksiyon hızını arttırmakta ve kısa süreli hafızayı güçlendirmektedir.

4# Diyabet

Yapılan araştırmalar kahvenin 2. tip diyabet riskini azalttığını ortaya koymuştur. Kahve tüketimini 1-2 fincandan 3-4 fincana yükseltirseniz bu risk %25 daha azalmaktadır.

5# Dayanıklılık

Kahve yorucu sporlarla uğraşan sporcuları dayanıklılığını arttırmaktadır.

6# Mutluluk

Kahvenin mutlulukla bir alakası olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Kahve içmeyenlerin içenlere oranla %50 daha fazla intihara meyilli belirlenmiştir. O yüzden kahve için mutlu olun.

7# Odaklanmak

Kahve ile vücuda giren kafein tepki sürenizin hızlanmasına, uyanık kalmanıza, düşünme hızı ve karar verme yeteneğinizin artmasına yardımcı olur.

8# MS Hastalığından Korunmak

Ortalama ve ortalamanın üstü(+4 fincan) kahve tüketen insanlar arasında yapılan karşılaştırmada, ortalamanın üstünde kahve tüketenlerin MS hastalığına daha düşük oranda yakalandığı tespit edilmiştir.

9# Diş Sağlığı


Şekersiz ve kremasız tüketilen kahve dişlerdeki zararlı bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

10# Cilt Kanseri

Kahve içmek vücuttaki bazal hücreli karsimonun gelişme riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu durum özellikle kadınları cilt kanserinden korumaya yardımcı olmaktadır.

11# DNA


Gelecek nesillere sağlıklı DNA’lar bırakmak istiyorsanız muhakkak kahve içmelisiniz. Sadece su içenlerin kahve içenlere kıyasla çok daha fazla oranda DNA kırılması yaşadıkları bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur.