Bilim İnsanları Lazer Kullanarak Fareleri Zombiye Çevirdi!

Zombileri, filmlerin ya da çizgi romanların bir parçası olarak mı düşünüyorsunuz? Bu içeriğimiz sizin için geliyor.

Yale Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma, lazer ışınları kullanılarak güdüleri kontrol altına alınmış zombi fareler elde edilebileceğini ortaya koydu. Uzman nörobiyolog Ivan de Araujo tarafından birkaç senedir yürütülen deneylerde, en küçük memeli hayvanlar olan fareler kullanıldı ve beynin amigdala bölgesi üzerine yoğunlaşıldı.

Korku gibi temel güdülerin kontrol merkezi olan amigdalanın fareler tarafından avlanırken ya da yemek yerken de aktif olarak kullanıldığını fark eden Ivan de Araujo, çalışmalarını optogenetik alanla birleştirmeye karar verdi.

Güdümlü lazer kullanarak farelerin hafızasını ve açlık güdüsünü kontrol etmeyi amaçlayan Araujo, yaptığı çalışmalar sonucunda farelerin avlanma güdüsünü tetiklemeyi başardı. Fareleri kendinden küçük avlara karşı saldırgan hale getiren Araujo, büyük hayvanlara karşı ise gerekli saldırganlığı elde etmeyi başaramadı.

Yapılan bu çalışmaların insanlar üzerinde denenmesinin çok tehlikeli sonuçlar yaratacağını ifade eden Araujo, olası bir zombi salgının bu yolla başlayabileceğini ifade etti.