Avrasya Tüneli’nin Geçiş Ücreti Belli Oldu!

İstanbul Boğazı’nı yer altından geçecek olan Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta açılıyor. Peki Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli’nde geçiş ücreti ne kadar olacak?

NTV’de yer alan habere göre, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsayan ve 5,4 km’lik kısmı deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşan Avrasya Tünelin’de yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli’nde hız sınırı 70 km olacak.

7.5 moment büyüklüğünde bir depreme göre yapılan tünelin, iki gidiş ve iki geliş yolunda hem HGS hem OGS ile geçiş yapılabilecek.

Tünelin geçiş ücretinde ise dolar kuru baz alınacak. Tünel geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar + KDV, minibüsler için 6 dolar + KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak ve her iki yönde de ödeme yapılacak.

Araç geçişleri ne zaman başlayacak?

21 Aralık sabahı saat 07.00’de araç kabulüne başlanması öngürülüyor. Aynı gün araç geçişleri saat 21.00’e kadar devam edecek.

Tünel 20 Aralık’ta açtıktan sonra 30 Ocak’a kadar 24 saat değil, belli bir süre çalışacak. 14 saatle başlayacak uygulama ile en geç 30 Ocak’ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek.

Avrasya Tünelinde her noktanın 7 gün 24 saat izlendiği kapalı devre kamera sistemi, olay algılama sistemleri, haberleşme ve ihbar sistemleri yer alacak. Yüksek teknoloji altyapısıyla tünel içinde hız kontrolü sağlanacak.