Ask.fm Nedir? Nasıl Anonim Olunur?

Ask.fm Nedir?

İngilizcedeki “Ask” sözcüğünden yola çıkılarak kurulan bu sitede öncelikli olarak sizden istenen sorular sormanız.
Hesap sahibi üyelerin ve anonim olarak gizli soru sormak isteyenlerin karşılıklı veya tek taraflı cevaplar alması üzerine kurulu bir sistem.

Kayıt olduğunuz zaman bir kullanıcı adı seçiyorsunuz ve sizin adresiniz ask.fm/sectiginizkullaniciadi şeklinde oluyor. Bu şekilde verilen linke giden diğer kişiler hesap adının altında yer alan bölümde sorularını 300 karaktere sığdıracak şekilde yazıyorlar ve Sor butonuna tıklayarak sorularını gönderebiliyorlar. Soruları hiçbir hesaba gerek duymadan anonim olarak da sorabilirsiniz. Kullanıcı adınızla sorduğunuz sorularda, kullanıcı adınızı hem hesap sahibi görebilecek hem de kullanıcı adınız soru yayınlandığında sorunun yanında yer alacaktır. Hesap sahibi eğer anonim olarak soru almak istemez ise bunu hesap ayarlarında gizlilik başlığı altında belirleyebiliyor. Kullanıcıların sorduğu sorular da tabiki hemen yayınlanmıyor. Bu sorular hesap sahibinin ekranına sıra ile gelmekte ve hesap sahibi cevabını yazdıktan sonra yayınlayabilmekte. Üyeler bir soruyu yayınlamak istemez ise direk silebiliyor. Gelen soruların dışında ayrıca her gün ask.fm sistemi tarafından belirlenen bir soru da panelinize düşüyor. Buna ek olarak dilerseniz “Rastgele bir soru al” butonunu kullanarak birbirinden farklı sorulardan bir tane gelmesini sağlayabiliyorsunuz.


Ask.fm’e Nasıl Kayıt Olunur?

Türkçe dil desteği sayesinde kayıt olmak da oldukça kolay. Kayıt olabilmek için ask.fm/signup adresine giriş yapıyoruz. Burada dilerseniz Facebook, Twitter veya diğer sosyal ağlarda yer alan bir hesabınız ile giriş yaparak direk kayıt olabilir veya klasik yöntem ile Ad, Soyad, E-posta adresi bilgilerini girerek ve kullanıcı adınız ile şifrenizi belirleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcı adı ve diğer bilgilerinizi daha sonra da dilerseniz değiştirebilirsiniz. Bu bilgilerin sorulduğu adımı geçtikten sonra sizden doğum tarihi, cinsiyet, yer bilgisi ve hakkınızda bir şeyler yazmanızı isteyecek. Bunları da doldurup Tamam dedikten sonra artık hesabınız hazır! Soruların size gelmesi için profil linkinizi paylaşabilirsiniz.

ask_fm

Ask.fm Anonim Nedir?
Soru sorarken kim olduğunuzu gizlemenize yarar, özellikle genç kızların sayfalarına bakarsanız, sürekli olarak anonim erkeklerden çıkma teklifleri aldıklarını görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey anonim olarak soru işaretlemeniz.

Formspring.me’den Farkları Nelerdir?
Aslında mantık açısından çok fazla farkları yok ama Ask.fm özellikle Türk gençler arasında daha popüler oldu. Bildirimleri haber veren butonlar ve popüler soruları bulabildiğiniz kısımlar Ask.fm’in büyük avantajları ama
en önemli özelliği sorulara video ile cevap verebilmeniz.

 

Cem Dişbudak