Ailesi Günlük 1$ Kazanırken Günde 50.000 Dolar Kazanan Flappy Bird’ü Yapan Çocuğun Hikayesi

Flappy bird’ü bir çocuk yaptı biliyor musunuz?
Onun Hayatı buyrun
img_5647
Zengin olan uygulama geliştiricileri arasında öyküsünü en çok kıskanacağınız kişinin Flappy Bird’in geliştiricisi Dong Nguyen olduğunu fark edeceksiniz. Dong, Vietnam’da yaşayan, hepimiz gibi evinde oturup televizyon seyreden, kalkıp okula giden, okulda öğretmenlerinden azar işittikten sonra stajyer olarak çalıştığı oyun geliştirme şirketine gidip Facebook’ta arkadaşlarının fotoğraflarını beğendikten sonra tekrar evine dönen ve televizyon seyretmeye devam eden herhangi bir gençtir.

Ancak kader onun başına ağ örmeye kararlıdır ve Dong bir akşam evde oturmuş tavuklu noodle yerken Angry Birds’in çok kompleks bir oyun olduğunu düşünüp daha basitini yapmak ister ve bilgisayarını açıp iOS programlamayı öğrenmeye başlar. Öğrendiği dili test etmek için de, dünyada görebileceğiniz en basit oyunlardan birini üç gün içinde yapar: Flappy Bird…

Hatta oyun o kadar amatörcedir ki, Dong oyunun grafiklerini bile, bilgisayarında kurulu diğer oyunların dosyaları arasından çalar. Sonuçta ortaya, beton kolonların arasından uçmaya çalışan minik, şapşal, aptal, yeteneksiz bir kuşun bitmek bilmeyen öyküsü çıkar. Oyuncuların da tek yapması gereken, belli bir ritimle ekrana dokunmaktır.

Bu oyunu Apple Store’da ücretsiz olarak yayınlayan Dong, elbette kimseyi etkileyemez. Milletin işi gücü yok da amatör çocuk oyunu mu oynayacak? Zengin olmak o kadar da kolay değil. Peki Dong’un oyunu nasıl olup da bu kadar popüler olur?

Dong, oyununun kategorisini “aile uygulamaları” olarak değiştirir. Bu sırada oyun sosyal medyada birkaç kişinin dikkatini çeker ve alay etmek amacıyla, bu saçma oyunu paylaşırlar. Sonuçta, insanlar önceleri alay etmek için merak ettikleri bu oyuna başlamışken, çekirdek çitlemek gibi, kendilerini durdurmaz bir şekilde oyunla oynamaya devam ederler.

Bir süre sonra da Dong’un Twitter hesabına küfürler yağmaya başlar. Bu sürükleyici ama bomboş, anlamsız, saçma oyunu yaptığı için, oyuna bağımlı olanlar ölüm tehditleri savurmaya başlar. Oyun kısa sürede fenomene dönüşür. Dünya çapında herkes ondan bahsetmeye başlar. Oyun İnternette bir mim haline dönüşür.

Dong önceleri bu tepkilerden çok çekinip oyunu yayından çeker ancak sonra abileri onu akıllandırmış olacak ki, Vietnamlı sıradan bir çocukcağız olan Dong, uygulama içi reklamlardan her gün 50 bin dolar kazacağı oyunu yeniden yayınlar ve o günden bugüne kadar, Vietnam’daki ailesi günde 1 dolar kazanırken o her sabah güne 50 bin dolar daha zenginleşmiş olarak başlar. Bugün serveti on milyonlarca doları geçiyor ve hızla büyümeye devam ediyor.

Alıntıdır