adidas, Kanye West ile olan ortaklığını derhal sonlandırıyor

KANYE WEST’in Yahudi dünyasına karşı yaptığı açıklamalar karşısında iş birliği yaptığı adidas eyleme geçti. Ünlü şarkıcı Yahudi karşıtı açıklamalarda bulunmuş ve Paris Moda Haftası’nda üzerinde “Beyazların Hayatı Önemlidir” yazan bir kıyafet ile katılmıştı. Adidas’tan ismini açıklamayan yetkililer, Adidas’ın ortaklığı bitirmek için harekete geçtiğini duyurdu.

adidas, antisemitizme ve diğer hiçbir tür nefret söylemine müsamaha göstermez. Ye’nin (Kanye West) son yorumları ve eylemlerini kabul edilemez, nefret dolu ve tehlikeli bulduğumuz gibi bu söylemler şirketimizin çeşitlilik ve kapsayıcılık, karşılıklı saygı ve adalet değerlerini de ihlal ediyor. Kapsamlı bir incelemenin ardından adidas olarak Ye ile ortaklığımızı derhal sona erdirme, Yeezy markalı ürünlerin üretimini durdurma ve Ye ve şirketlerine yapılan tüm ödemeleri durdurma kararı aldık.

Belirtmek isteriz ki adidas mevcut iş birliği ürünlerinin yanı sıra eski ve yeni renk gruplarının tüm tasarım haklarının tek sahibidir. Bu kararla Kanye West ile iş birliğimizi derhal durdurmak için çalışmalara başladığımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.