ABD’de ilk kez bir kişi, nitrojen gazıyla idam edildi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Alabama eyaletinde Kenneth Eugene Smith (58), nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi. Böylece nitrojen (azot) gazıyla ilk kez birisi ülkede idam edilmiş oldu.

Kenneth Eugene Smith’in avukatları, söz konusu idamın “zalim ve alışılmadık” olduğunu savunarak itiraz etmiş fakat itirazları Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmişti. Smith’e 2022’de öldürücü seviyede kimyasal enjekte edilmiş ancak ölmemişti.

Smith, 1989 yılında bir vaizin eşi Elizabeth Sennett’i kiralık katil olarak öldürmekten suçlu bulunmuş ve hükûm giymişti. Ölüm Cezası Bilgi Merkezi’ne göre Smith, dünyanın herhangi herhangi bir yerinde saf nitrojen gazı kullanılarak öldürülen ilk kişi olarak tarihe geçti.

İnfaz nasıl gerçekleşti?

İnfaza tanıklık etmek üzere beş gazeteci minibüsle Atmore’daki Holman Ceza İnfaz Merkezi’ne götürüldü. Görgü tanıklarının aktardığına göre Smith, “Bu gece Alabama’da insanlık yok oldu. Beni desteklediğiniz için teşekkür ederim. Hepinizi seviyorum” dedi.

Kendisine gaz maskesi takıldıktan sonra Smith gülümsedi, ailesine başını salladı ve “Sizi seviyorum” dedi. Smith, yerel saatle 20:25’te öldü.

Alabama Valisi Kay Ivey, Smith’in ölümünün ardından şu açıklamayı yaptı: “Smith işlediği korkunç suçların hesabını verdi. Elizabeth Sennett’in ailesinin rahat bir nefes alabilmesi için dua ediyorum.”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (UNHCR) geçtiğimiz hafta, daha önce kullanılmamış bir infaz yönteminin işkence ya da diğer bir acımasız, insanlık dışı, aşağılayıcı uygulama anlamına gelebileceğini söylemiş ve infazın durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: BBC