2 Dakikada Stresin Üstesinden Gelmenizi Sağlayan 5 Poz

Psikolog Amy Cuddy jestlerimizin insanların bizim hakkımızdaki fikirlerini belirlediğini ve en önemlisi de duruşumuzun stres altındaki durumlarda öz güvenimizi yansıttığını belirtiyor. Bu tip duruşların beynimizi zafere yönlendiren önemli adımlardan biri olduğuna inanan Cuddy’nin, stresin azaltılması ve kendinizi başarıya inandırmanız için önerdiği 5 poz sizlerle;

Beden dilimiz terfi, iş görüşmesi ve topluluk karşısında konuşma esnasında büyük önem taşımaktadır. Hayvanların uyguladığı gibi basit bir iç güdüyle yaptığımız bu hareketler karşımızdaki tarafından algılanış şeklimizi de belirler. Bu yüzden güvensiz izlenimi veren kapanmış bir poz yerine kolların açık olduğu rahat bir poz her daim daha etkili olacaktır.

Zihnimiz istemesek bile bedenimizi etkiler. Güçlü insanlar güçsüzlere oranla daha iyimser ve kendinden emindir. Güçlü insanlar yüksek seviyede testosteron, düşük seviyede kortizol salgılar. Bu stresle baş etmekte oldukça faydalıdır.

Bu konuda bir araştırma yapan Cuddy güçlü duruş yapan insanların testosteron seviyesini %20 arttığını, kortizol seviyesini ise % 25 oranında azaldığını tespit etmiştir.

Peki bu duruşlar gerçekten işe yarar mı? Cuddy stresli bir durumla karşı karşıya kaldığınızda bir odada yalnız kalmanızı ve bu duruşlardan birini iki dakika boyunca uygulamanızı tavsiye etmektedir.

İki dakika sonra vücudunuzun duruşu bilincinizi etkileyecek ve bu değişim çok önemli bir durum öncesi güven kazanmanızı sağlayacaktır.

Kaynak: brightside.me