150 Euro’ya Yükseleceği İddia Edilen Vergisiz Alışveriş Limiti 30 Euro’ya Düşürüldü

Geçtiğimiz günler yurt dışından yapılan alışverişlerde vergi limitinin 75 Euro’dan 150 Euro‘ya çıkacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Alışveriş severler tarafından heyecanla karşılanan bu haber sonrası bugün sürpriz bir gelişme yaşandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve EticaretSEM tarafından organize edilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yurtdışından getirilen ürünlerde 75 euro olan gümrük sınırının haksız rekabete yol açtığını ve bundan böyle sınırın 30 euro olarak uygulanacağını ifade etti.

Konu hakkındaki konuşmasında “İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurtdışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girer.” ifadelerini kullanan Bakan Tüfenkci bizlerin internetten alışveriş hayallerini de suya düşürdü.