120 Yaşındaki Rahibe Göre Uzun Yaşamanın Sırrı: Aşık Olmayın, Seks Yapmayın

Dünya üzerinde yaşayan en yaşlı insan olduğu iddia edilen Hindu rahip, uzun ve sağlıklı yaşantısının sırrını cinselliğin olmadığı bir hayat ile açıkladı.

Pasaportunda, Hindistan’ın Kalküta şehrinde 8 Ağustos 1896 tarihinde doğduğu yazan Hindu rahip Swami Sivananda, 120 yaşında olduğunu teyit ettirmek için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruda bulundu. Rahip Sivananda, 2013 yılının haziran ayında 116 yaşında ölen Japonyalı Jiroemon Kimura’dan sonra yaşayan en yaşlı insan olduğuna inandığını belirtti.

UZUN YAŞAMIN SIRRI: YOGA, BAHARATSIZ YEMEK, CİNSELLİĞİN OLMAMASI

Kalküta şehrinde çok fakir bir ailede doğan Sivananda, bütün yaşantısını Varanasi kentinde sürdürdü. Sıra dışı yaşına rağmen hiçbir yardım olmadan ve tıbbi destek almadan hayatını sürdüren Sivananda, her gün saatlerce yoga egzersizleri yaptığını ifade etti. Yoga, baharatsız yemek,duygusal bağlılıktan uzak ve cinsel ilişkisiz bir hayat yaşaması sonucu 120 yaşına geldiğini belirten rahip: “Disiplin, hayattaki en önemli şeydir. Bir kişi disiplin sayesinde yeme alışkanlığını değiştirebilir, düzenli spor yapabilir ve cinsel arzularını kontrol altına alabilir. İhtiyaçlarınız üzerindeki kontrol hayattaki en önemli kazanımınızdır. Maddeci bir hayat beni mutlu etmediği için uzun yaşadım.” sözlerini dile getirdi.

HAYATI BOYUNCA HİÇ YATAKTA YATMADI VE YASTIK KULLANMADI

Rahip Sivananda zamanın değiştiğini ama kendisinin aynı kaldığını belirterek: “Fakirliğin içinde doğduğum için hayattan büyük beklentilerim olmadı. Bugünlerde insanlar mutsuz, sağlıksız ve haysiyetsiz kişiler haline geliyor, bu bana çok acı veriyor. Ben insanların mutlu, sağlıklı ve barış içinde olmasını istiyorum.” sözleriyle hissiyatını dile getirdi. 1.58 cm boyundaki Hindu rahip hayatında hiç yatakta yatmadığını ve yastık kullanmadığını söyledi. Yaşlı adam, zemine serdiği hint kenevirinden bir hasır üstünde yattığını ve bir tuğlayı kendisine yastık olarak kullandığını açıkladı.MÜNTESİPLERİ, REKORLAR KİTABINA BAŞVURMASI İÇİN İKNA ETTİ

Guinness’in kendisini dünyada yaşayan en yaşlı insan olarak teyit edip etmeyeceği bilinmez fakat rahip Sivananda şimdiden Hindistan’da büyük bir şöhrete kavuştu. 120 yaşındaki adam, ülkede şehir şehir gezerek insanlar ve hayat üzerine konferanslar ve röportajlar veriyor. İç huzuru ve uzun yaşamanın sırrını merak eden bir sürü insan Sivananda’nın konferanslarını tıklım tıklım dolduruyor. Yaşlı rahip: “Müntesiplerim, rekorlar kitabına başvurmam için beni ikna etti. Başlarda ismimi kamuoyuna duyurmaktan, hayatta hiçbir amaca hizmet etmeyeceği düşüncemden dolayı imtina ediyordum. Takipçilerim, adımı Guinness Rekorlar Kitabı’nda görmekten mutluluk duyacaklardır.

Haberler.com