in

Terk Edildiği Haliyle Bırakılan Dünyanın En Gizemli 16 Mekanı

Büyük projeler ve büyük hayallerle kurulan, ancak yaşanan gelişmeler sonrası hayalet şehirlerden farkı kalmayan, dünyanın en gizemli terk edilmiş mekanlarını sizler için bir araya getirdik.

John Lennon’ın “Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.” sözünü bizlere bir kez daha hatırlatan, aralarında tanıdık bir mekanın da bulunduğu, Terk Edildiği Haliyle Bırakılan Dünyanın En Gizemli 16 Mekanı sizlerle…

1# Bodie’nin hayalet kasabası, California, ABD


Kasaba, madenciler burada zengin altın ve gümüş yatakları keşfedince, 1876’da resmi olarak kuruldu. Zenginlerin ve daha yüksek yaşam standartı isteyen istilası, kurulan genelevler ile “günah kenti” adını alan Bodie 1940 yılında iflas etti.

2# Discovery Adası, ABDDisney tarafından Florida’da kurulan Discovery Adası, sularında bir bakteri türünün bulunması ile birlikte 1999 yılında kapatıldı.

3# Fordlandia, BrezilyaFord motorlarının kurucu Henry Ford tarafından 1927’de kurumsal bir şehir projesi olarak lanse edilen Fordlandia tam bir Amerikan rüyası olarak kuruldu. Ancak yerliler ile yaşanan alkol yasağı sorunu ve 1930 yılında çıkan ayaklanma şehrin sonunu getirdi.

4# Holy Land Tema Parkı, Connecticut, ABDJohn Greco tarafından 1958 yılında dini bir tema parkı olarak kurulan Holy Land, 60’lı ve 70’li yıllarda oldukça popüler bir mekandı. Ancak 1982’de genişleme amacıyla kapatılan park, bu süreçte Greco’nun ölmesi ardından unutuldu ve bir daha açılmadı.

5# Hotel del Salto, Kolombiya1940 yılında kurulan ve lüks yapısıyla dikkat çeken Hotel del Salto, Bogota nehrinin giderek kirlenmesiyle önemini kaybetti. Terk edilen otel ilerleyen zamanlarda tam bir intihar merkezine dönüştü. Şimdilerde ise otelin perili olduğuna inanılmaktadır.

6# Czestochowa Tren İstasyonu, Polonya


Endüstriyel çağın altın zamanlarda inşa edilen Czestochowa giderek önemini kaybetti. Bugünlerde tamamıyle terk edilmiş durumda olan istasyon, Avrupa’da ziyaret edebileceğiniz en gizemli yerlerden biridir.

7# Kijong-dong (Barış Köyü), Kuzey KoreKuzey Kore’nin en görülebilir yerine inşa edilen bu köyün amacı, dış dünyaya Kore’nin mükemmel yaşam şartlarına sahip olduğuna inandırmaktır. 1953’de Güney-Kuzey ateşkesi sonrası yapımım tamamlanan bu köyde hiçbir zaman insan yaşamamıştır. Evlerin hiçbirinde cam bulunmamakta, köydeki ışıkların hepsi otomatik olarak aynı anda yanmaktadır.

8# Miranda Şatosu, Belçika


Fransız Devrimi sırasında, Belçikalı bir siyasi eylemci olan Kont Liedekerke-Beaufort’un yaşadığı bu şato 1980 yılında Belçika Milli Demiryolu Şirketi tarafından devralındı. Bir dönem çocuklar için yaz kampı olarak kullanılan şato, 1991 yılında bakım masrafları nedeniyle terk edildi.

9# North Brother Adası, ABD1885 ve 1930 yılları arasında çiçek, tifo ateşi, kızıl renkli ateş ve cüzzam gibi karantinaya alınabilir hastalıklara yakalan hastaların tedavisi; 1963 yılındaki kapanışına kadar uyuşturucu bağımlılarına ev sahipliğini yapan Riverside Hastanesi’ne ev sahipliği yapan ada hastanenin kapanmasıyla birlikte kuşlara kaldı.

10# Doğu Eyalet Hapishanesi, Pennsylvania, ABD1829 ile 1971 yılları arasında aktif olarak kullanılan Doğu Eyalet Hapishanesi, Amerikan tarihindeki en önemli suçlulardan bazılarına ev sahipliği yaptı. Al Capone’un da bir zamanlar tutuklu olduğu hapishane şimdilerde müze olarak kullanılmaktadır.

11# Sathorn’un Hayalet Kulesi, Tayland90’larda patlayan Tayland ekonomisinin bir sembolü olarak inşasına başlanan Sathorn, kötüye giden ekonomi sonrası tamamlanamadı. Restorasyonunun çok pahalı olması nedeniyle yıkılması düşünülen kulenin akıbeti henüz belli olmamıştır.

12# Terkedilmiş sinema salonu, Sina ÇölüZengin bir Fransız tarafından çöl ortasına kurulan sinema, halkın ilk filmi beğenmemesi ve jeneratörü kırması sebebiyle çok erken vakitte terk edildi.

13# The Orpheum Theater, Massachusetts, ABDNew Bedford’da kurulan The Orpheum Theater 1912’de açılıp, 1959 yılında kapatıldı. Bazı kâr amacı gütmeyen şirketler New Bedford’u yeniden canlandırmayı ve kültür cazibesini geri getirmeyi planlamaktadır.

14# Kanarya Adası açıklarında karaya oturan The SS American Star


Karaya oturduktan sonra İspanyollar tarafından merdivenlerine kaynak yapılan ancak ikiye ayrılması sakınca bulunan gemi ilk günkü haliyle karaya oturduğu yerde durmaktadır. Sekiz kişiye mezar olan gemiyi güçlü akıntılar nedeniyle olduğu yerden kurtarmak neredeyse imkansızdır.

15# The Teufelsberg (Şeytan Dağı), AlmanyaNazi Askeri Koleji olarak Batı Berlin’in en yüksek noktasına inşa edilen The Teufelsberg, ilk önce yıkılması sonrasında ise gömülmesine karar verilmesine karşın dokunulmadan kalmıştır. Ünlü yönetmen David Lynch burayı yoga öğrencilerini barındıran ‘Mutluluk Koleji’ olarak kullanmayı planlamış ancak Berlin yönetimi bu isteği reddetmiştir.

16# Maraş, Kıbrıs


Hepimizin bildiği Kıbrıs Barış Harekatı öncesi çok önemli bir turistik mekan olan, Brigitte Bardot ve Elizabeth Taylor tarafından ziyaret edilen Maraş; yaşanan olaylar sonrası yaşanamaz hale geldi. Evlerini terk eden 15.000 kişi buraya asla dönemedi.

Kaynak: brightside.me