in

BEĞENDİMBEĞENDİM ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Kolanın Hiç Bilmediğiniz 10 Farklı Kullanım Alanı

 

İçecek olarak kullanıldığını biliyorsunuz ama kolanın başka işler için de faydalı olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Brightside.me‘de yazan habere göre kola hem insan vücudunda hem de eşyalar üzerinde bazı etkilere sahip. Pastan, sakız izi temizlemeye kadar belli etkileri ve faydaları var. Gelin inceleyelim:

1# Doğal Dalgalı Saçlar

Koladaki ortofosforik asit saç tellerinin doğal ve parlak bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur. Kolanın düşük pH seviyesi kuru ve kırılgan saçlar için gerekli olan asit-alkali seviyesini normalleştirir.
Bunun için saçlarınız kola ile iyice ıslatıp, 10 dakika sonra saçlarınızı durulayın. Ünlü oyuncu ve model Suki Waterhouse bu yöntemin ne denli başarılı olduğu örneğidir.

2# Sakız Temizleme


Saçınızı yapışan sakızdan kurtulmak için bölgeye biraz kola dökün ve birkaç dakika sonra sakızı saçınızdan yavaş yavaş ayırmaya başlayın. Biraz zaman alacak bu süreç saçlarınızı kesilmekten kurtaracaktır.

3# Saç Rengini Ağartma

Saç boyanız rengi çok koyu ya da parlak olmuşsa saçlarınızı kola ile yıkayarak ağartabilirsiniz. Kola içindeki sitrik asit ve turunçgil yağları bu etkinin oluşumundaki başlıca etmendir.

4# Zararlılarla Mücadele


Hintli çiftçiler ürünlerini böcekten korumak için üstlerine kola püskürtmektedir. Kırmızı karıncalar bitkilerin etrafında toplayan kola, bu yolla zararlıları bölgeden uzak tutmaktadır.
Salyangozları bölgeden uzaklaştırmak için de bir kabın içine kola doldurup, ekinlerden uzak bir yere koymak salyangozların tüm dikkatini bu bölgeye çekecektir.

5# Ağrı Kesici

Haşerelerin ısırdığı bölgeye kolaya batırılmış pamuklu bir bez koymak; kaşıntı ve yanmayı önemli ölçüde azaltacaktır. Anestezik etkiye sahip olan kafeinin mucizesi olan bu etki denizanası ısırıklarında da etkilidir.

6# Banyo Temizliği

Ortofosforik asit içeren kola, kireç gibi istenmeyen kalıntıların temizlenmesinde çok etkilidir. Banyo temizliği için kireçli bölgelere sünger yardımıyla kola sürüp, gece boyu bekletin. Duruladıktan sonra kireçten eser kalmayacaktır.

7# Yağ Çözücü

Asit ve kafein kaliteli yağ çözücülerdir. Kola ile birkaç saat bekletilen yağlı bölgeler, kolayca temizlenecektir.

8# İstenmeyen Kokular

Gaz, balık gibi istenmeye kokulara maruz kalan giysilerinin 1’e 1 oranında kola-su karışımı ile yıkamadan önce bekletirseniz, kokulardan eser kalmayacaktır.

9# Bozuk Para Temizliği


Yüksek oranda mikrop barındıran bozuk paraları temizlemek için bir kap kolanın içinde bekletmek yeterlidir. 10-15 bekletilen bozuk paraları su altında durulayın, mikroptan eser kalmayacaktır.

10# Pas Sökücü

İçindeki asitler sebebiyle kola mükemmel bir pas sökücüdür. Pas tutan bölgeyi kola dökülmüş bir süngerle, pas eskiyse telle ovmak pastan kurtulmanızı sağlayacaktır.