in

BEĞENDİMBEĞENDİM

Kendi Enerjisini ve Yiyeceğini Üreten Doğa Dostu Modern Köy Kuruluyor

Her şeyiyle kendi kendine yetebilen bir köy düşünün, kendi elektriğini, kendi yiyeceğini üretebilen ve doğal kaynaklardan sonuna kadar faydalanabilen bunu yaparken de doğaya zarar vermeyen bir köy. Bu kesinlikle mümkün hem de bu yaz bu köy kuruluyor.

Regen Köyü adı verilen bu projeyi hayata geçiren ise Danimarkalı Effekt isimli (www.effekt.dk) mimarlık firması. Aslında bu teknolojilerin hepsine sahip olmamıza rağmen ütopik bir hayal gibi sunulan bu köyde; köylülerin kendi bahçelerinde meyve sebze yetiştirilmesine olanak sağlayan alanlar olacak. Bunlar zaten bizim köylerde de var diye düşünüyorsanız tam orada işe enerji kısmı dahil oluyor.

regen-villages-effekt-venice-architecture-biennale-2016_dezeen_936_0

Effekt‘in bildirdiğine göre evler güneş enerjisini depolayabilen bir teknolojiyle kurgulanacak, diğer enerji türleri de yine köye katkıda bulunacak ve böylece yıl boyu doğal enerji kullanımı sağlanacak. Araçların şarj edilme noktalarından, tarım alanlarına kadar her noktada da bu enerjinin kullanılması planlanıyor.

regen-villages-effekt-venice-architecture-biennale-2016_dezeen_936_3

Köyün önemli fonksiyonlarından birisi de aslında büyük şehirlerde yapılmaya çalışılan geri dönüşüm işinin de başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi olacak.
regen-villages-effekt-venice-architecture-biennale-2016_dezeen_936_5

Bunu sadece bir teknoloji projesi olarak düşünmeyin. Aslında burada doğal bir topluluk da yetiştirmeye çalışılıyor. Ortak alanları kullanan birbirleriyle iletişimi kuvvetli ve en önemlisi de doğayla barışık; yeni bir toplum.
regen-villages-effekt-venice-architecture-biennale-2016_dezeen-2

Peki bu yaz kurulacak olan köy nerede diye sorarsanız cevaplayalım: İlk olarak Hollanda’da Almere’de kurulacak. Sonraki planlanan ülkeler ise İsveç, Almanya, Norveç, Danimarka, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri.
regen-villages-effekt-venice-architecture-biennale-2016_model_dezeen_936_0

Sinus Lynge ve ekibini tebrik ediyoruz. Dünyanın bu tüketim hızıyla devam etmesi çok mümkün gözükmüyor. Bu nedenle böyle doğayı doğru kullanmayı ve hatta canlandırmayı hedefleyen projelerin artması gerekiyor.
regen-villages-effekt-venice-architecture-biennale-2016_model_dezeen_936_2
Kaynak: Dezeen