Kedinizin Sizinle Konuşmaya Çalıştığını Biliyor Muydunuz?

Kendinizi kediniz ile konuşurken bulduğunuzda aklınızı kaçırdığınız konusunda endişelenmemeniz gerek. Çünkü anlaşılan o ki aslında kediler de bizimle konuşmaya çalışıyor. Yani onların bu çabasına cevap vermemek garip olurdu 🙂

980x

Kediler kendi aralarında iletişim kurmak için miyavlamazlar ki bu da bulguları daha acayip kılıyor.

Birbirleri ile nasıl iletişim kurduklarını anlamak için insanlar ve kediler üzerinde birçok araştırma yapıldı ve insanların tanımadığı kedilere kıyasla birlikte yaşadığı kedilerin miyavlamalarını yorumlamada daha başarılı oldukları ortaya çıktı.

Çalışma miyavlamanın asıl amacının “insanların ilgisini çekmek” olduğunu da ortaya koyuyor.

giphy

“Şu zamana kadar evcil kediler üzerinde yapılan deneyler az olduğundan, yakın bir zaman diliminde yapılan kedilerin ne zaman ve neden miyavladıkları hakkındaki araştırma gerçekten heyecan verici. Her kedi sahibinin söylediği gibi kedilerin bir şey istedikleri zaman çok konuşkan oldukları genel bir durumdur. Bir kedi davranış danışmanı olarak benim tecrübeme göre, kediler kendi sahiplerini gerçekten iyi eğitiyor.” diyor ASPCA Evlat Edinme Merkezi’nde kıdemli kedi davranış danışmanı olan Adi Hovav.

giphy

Hovav kedilerin birbirleri ile miyavlayarak iletişim kurmadıklarını söyledikten sonra bu özelliğin insanlar ile iletişim kurma isteği ile öğrenildiğini düşünüyor.

Kediler ve iletişimleri hakkındaki son bulgular haber olmuş durumda. Amerikan Bilimi New York Magazin Bloğu tarafından video ile desteklenmiş olan büyüleyici bir makale kediler ve kedilerin insanlar ile iletişim kurmak için sahip oldukları inanılmaz yetenekleri hakkındaki keşifleri özetliyor ve bize esrarengiz tüylü aile üyelerimizi yorumlamada yardımcı oluyor.

IMG_1099

Fakat biz insanlar kedilerin umut ettiği kadar da keskin zekalı değiliz. Bilim adamları aynı zamanda kedilerimizin diğer sesli iletişimlerini de yanlış yorumluyor olabileceğimizi keşfetti: mırlamaları.

Bu iletişim şekli onların sadece mutlu olduğu düşüncesinden biraz daha karışık aslında: Mırıltıları basitçe kedinin bir nedenden ötürü bir şeye ihtiyacı olduğu anlamına da gelebilir. Keyifsiz hissediyor olabilirler ve bundan dolayı yanınızda olmak isterler.

kadi

Tabi bunu hiçbir zaman kabul etmezler 🙂