Kadınlar için süslenen erkeklerin kabilesi: Wodaabe

Kadının öne çıktığı toplumların farklı yapıları daima ilgi odaklarımızdan birisi. Eril dünya bu kadar kuvvetli olmasaydı nasıl olurdu merakımızı gidermek için Nijer’deki bir kabileye uzanıyoruz. Wodabee Kabilesi. Bu kabilenin hikayesini ise Gaia Dergi‘den Beril Tezel’in kaleminden dinleyelim:

-Yağmur, Nijer’in kupkuru araziler dolusu susamış topraklarını ziyaret ettiğinde, göçebe Wodaabe Kabilesi yerlilerini ”Guérewol Festivali”nin neşesi sarar. Güneşin kavurucu sıcağı altında süren festival boyunca, erkekler geleneksel çabalarını maksimum seviyeye getirerek bölgedeki kadınların beğenisini kazanabilmek için süslenirler. Eşlerinin onları seçmesi için fırsat yakalamış olan erkekler, kadınların güzellik algıları için yarışırlar. Yerliler, sıcak kültürlerinin özel anlarında, iç içe yaşadıkları doğal koşulların ışığıyla yabani hayvanların yollarını takip ederek buldukları su kaynaklarının bereketine teşekkür eder ve eş bulma ritüellerini tüm canlılığıyla gerçekleştirirler.

Gezgin fotoğrafçı Terri Gold, şarkılar; dans ve oyunlar ile misafir olduğu bölgede büyüleyici atmosferin tadını bozan El-Kaide üyelerinin çatışma çıkarması yönünde duyduğu kaygısından, hayvan sürülerine eşlik eden binlerce yıldızın altında kamp yapmanın hazzıyla kurtulabiliyormuş.
kadınlar için süslenen kabile

Medeniyetten izole formu, sanatçının kullandığı kızılötesi filmler ile gizemli ve derin bir yansıma meydana getirirken, kabile yerlilerinin orijinal görünüşleri etkiliyor.
Kadınlara süslenen kabile

Erkeklerin kadınlar için süslendiği kabile
süslenen erkekler

 

El kınasının güzelliğine de ayrıca dikkat çekmek istiyoruz

ilginç kabile