İsrafı Önleyerek Yardıma Dönüştüren Halk Kahramanımız: Zinnur Dede

Türkiye’de çok iyi hikayeler var, dünyayı değiştirecek güçleri olmasa da kendi dünyalarını ve çevrelerindeki insanların dünyasını değiştirecek kadar iyi hikayeler. Bu hikayelerden birinin kahramanı da İzmir’de yaşayan Bayburtlu Zinnur Dedenin israfla mücadelesi. Yalnızca israfla savaşmıyor, dönüştürdükleri sayesinde hem hayvanlara hem de ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor. Hürriyet‘te yer alan hikayesinden onu dinleyelim.

zinnurdede

Bayraklı ilçesindeki Osmangazi semtinde oturan ve çocukların “Zinnur Dede” diye hitap ettiği Çelik, Bayburt’tan 55 yıl önce göç ederek İzmir’e yerleşmiş, yaşının ilerlemesi nedeniyle müteahhitliği bırakıp emekli hayatı yaşamaya başlamış.

Hayvanları çok sevdiğini, sokak hayvanlarıyla yakından ilgilendiğini anlatan Zinnur Dede, israftan hoşlanmayan bir yapıda olduğunu, özellikle ekmek israfının içini acıttığını söyledi.

Atık ekmekleri toplayarak sokak hayvanlarını besleme işine yaklaşık 15 yıl önce başladığını, emekli olduktan sonra yerleştiği evinin garajında ekmek kurutma, doğrama ve öğütme sistemi oluşturduğunu vurgulayan Çelik, bu iş için aldığı araçla her gün fırın, pastane, lokanta ve unlu mamul satan dükkanları dolaştığını, atık ürünleri topladığını ifade etti.

Günde yaklaşık 600 ekmek topluyor.

zinur dede 2
“Dükkan sahipleri ertesi güne kalan ürünleri benim için saklıyor, ben de her gün topluyorum. Allah razı olsun, onlar da duyarlı insanlar, daha önce çöpe attıkları ürünleri artık benim için saklıyorlar. Bunları toparlıyoruz, evde yem haline getiriyoruz. Kuşlara, sokak hayvanlarına veriyoruz. Fazla kalanı da yem olarak hayvancılara satıyorum. Oradan da birkaç kuruş geliyor. Bu işlerde bana yardımcı olan arkadaşıma ücretini veriyorum, kalan parayı da ihtiyaç sahibi insanlara, kanserli hastalara veya yetimlere veriyorum.”