in

Fukuşima Felaketi Nedeniyle Mutasyona Uğramış Bitki ve Hayvanlar

Fukushima nükleer felaketini hatırlıyor musunuz? Peki o felaketten sonra neler oldu fikriniz var mı? Gaia Dergi‘den Sinan Doğan fotoğraflar ve olaylarla Fukuşima’daki korkutucu gerçeği gözler önüne sermiş.

Geçtiğimiz 11 Mart, Fukuşima nükleer felaketinin beşinci yıldönümüydü. 2011 yılındaki vahim olaydan beri, Japonya ve ABD sızıntının yarattığı kalıcı zararları inkâr etmeye devam ediyorlar.

Lakin şimdiye kadar gerçekleşmiş ve olayla bağlantılı olan yaklaşık 8 bin insan ölümü ve doğal hayatı etkileyen anormal mutasyonların üzerini örtmek oldukça zor.

Geçtiğimiz yıl Japonya’dan bildiren Twitter kullanıcısı @san_kaido, Fukuşima Nükleer Reaktörü’nün yakınından mutasyona uğramış bir papatya fotoğrafı yayınladı. İlk başta fotoğrafın üzerinde değişiklik yapıldığı düşünülse de papatyaların varlığı bölgeyi ziyaret edenler tarafından da doğrulandı.

papatya-mutasyon

Ancak bu papatyalar buz dağının görünen yüzü: nükleer radyasyon bölgedeki doğal yaşam üzerinde büyük zararlar bırakmış. Her geçen gün radyasyonun korkutucu etkilerini gösteren görüntüleri paylaşan insanlar, devletin endişelenilmemesi gerektiği yönündeki açıklamalarını da yalanlar nitelikte.

fukusima-12

fukusima-13

fukusima-14

fukusima-3

fukusima-7

fukusima-9

fukusima-10

fukusima-15

Elbette radyoaktif sızıntıdan etkilenenler sadece bitkiler değil. Depremden kısa bir süre sonra mutasyona uğramış pek çok hayvan bulundu. Aşırı radyoaktivite sebebiyle kulaksız doğmuş olan tavşanın videosu kısa sürede yayıldı:

Kaynak: Gaia Dergi ve  The Free Thought Project