in

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Doyasıya Yeseniz Bile Kilo Almayacağınız 15 Gıda Ürünü

Yaklaşan yaz mevsimi öncesi kilonuzu korumaya çabalıyor ama yaşadığınız açlık krizleriyle bir türlü baş edemiyor musunuz? Hem aç kalmayayım hem de kilo almayayım derdinde misiniz? Bu içerik, sizin için geliyor.

Kilo alma riski olmadan gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz, lif zengini, düşük kalorili gıda ürünlerini sizler için bir araya getirdik. İşte o gıda ürünleri;

1# Patlamış Mısır
Patlamış mısırı tereyağı ve şekersiz kızartırsanız (örneğin bir miktar tuzla), korkmadan yiyebilirsiniz. Bu şekilde patlatılan bir fincan mısır yalnızca 31 kcal içerir.
2# Kereviz
Kerevizin % 95 sudur. Diüretik etki sayesinde kilo vermenizi sağlayan kereviz, vücudunuzdan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.
3# Patlıcan
Yağsız olarak pişirilen ızgara patlıcan yalnızca 24 kcal’dir. Vejetaryen şekilde pişirilen bir patlıcanı herhangi bir sınırlama olmadan tüketebilirsiniz.

4# Portakal, greyfurt ve mandalina
Kilo vermek istiyorsanız çok miktarda meyve tüketmemeniz tavsiye edilmemekle birlikte narenciye bu konuda bir istisnadır. Lif ve C vitamini açısından zengin olan bu ürünler; sindirime, karaciğere ve cilt sağlığına katkıda bulunur.
5# Kavun ve karpuz
Dilimi 60-70 kcal olan bu meyveleri gündüz vakti rahatlıkla tüketebilirsiniz. Vücuttaki fazla suyu dışarı atmaya yardımcı olan ikili, sizi daha sağlıklı kılar.
6# Yosun
Ülkemizde pek de yaygın olmayan yosun türevleri ihtiva ettikleri yüksek iyot oranı ile hormonlarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Hormon dengesi sağlıklı tiroidin en önemli göstergesidir.

7# Kabak
Bir porsiyon kabak yaklaşık 42 kcal’dır. Vücuttaki tuz-su oranının dengelenmesine yardımcı olan kabak, boşaltım sisteminin sağlıklı şekilde görev yapmasına da yardımcı olur.
8# Salatalık
Kilo vermek isteyenlerin bir numaralı silahı olan salatalık, şişkinliğin önüne geçmenize yardımcı olur. Yaza fit girmek istiyorsanız, salatalıktan yardım almayı unutmayın.
9# Pancar
Yağ yakmaya, kas gelişimine ve şeker dengelenmesine yardımcı olan pancarın bir porsiyonu yalnızca 40 kcal’dır.

10# Yumurta
Gece vakti kilo almaktan korkmadan yiyebileceğiniz en önemli besin kaynağı yumurtadır. Elbette haşlanmış olması kaydıyla 🙂
11# Ananas
Bu lezzetli meyve, kilo vermek için yardım alınacak en iyi arkadaştır. Ananas içerdiği bromelain aktif olarak yağları böler ve proteinleri metabolize eder.
12# Elma ve Erik
Doygunluk hissi verrn ve sindiriminizi düzenleyen elmanın bir adedi yalnızca 50 kcal’dir. C vitamini ve potasyum açısından zengin olan erik ise kalp ve damar sağlığınızı korumakta önemli bir kaynaktır.

13# Marul
Folik asit kaynağı olarak tüketilebilen marulun bir yaprağı sadece 3 kcal’dir.
14# Çilek, frenk üzümü, kızılcık
C vitamini açısından zengin olan renk üzümü ve kızılcık, vücudunuzdaki fazla sudan kurtulmanıza yardımcı olur. kardiyovasküler sisteminizin yanı sıra sindiriminize de yardımcı olan çilek ise muhteşem bir besleyicidir.

15# Lahana, brokoli, karnabahar
Aşırı kilo ile yapılacak mücadelede baş müttefik olan bu sebzeler, içerdikleri yüksek iyot oranı ile de dikkat çekmektedir.

Kaynak: brightside.me