in ,

Disney Karakterleri Neden Beyaz Eldiven Takar?

Mickey Mouse, eldiven giyen ilk Disney karakteriydi. 1928’de yayınlanan ve aynı zamanda ilk Mickey Mouse bölümü olan Plane Crazy‘de karakterin elleri siyahtı. Ancak 1929’da yayınlanan Opry House bölümü ile Mickey Mouse eldiven giymeye başladı.

Peki ama neden?

1# Zamandan Tasarruf

Her sahnenin çiziminde detaylar ile uğraşmak çizerleri çok yoruyordu. Bundan kurtulmak ve zamandan tasarruf etmek isteyen çizerler, karakterleri daha az ayrıntı ile çizmeye başladı. Büyük gözler ve kafalar, 4 parmaklı ince uzuvlar çizerlerin yeni tercihi oldu.

2# Kontrast

Bulanık siyah-beyaz filmler yüzünden karakterlerin siyah ellerini siyah bir cisimle görmek zordu. Karakterlere beyaz eldivenler giydirilerek hareketlerin vurgulanması ve uzuvların daha sağlıklı bir şekilde ayırt edilmesi sağlandı.

3# İnsanlaştırma

Walt Disney biyografisinde Mickey Mouse karakterinin “daha insansı” olarak algılanması için eldiven giydirildiği itiraf etmiştir.

Disney’in bu girişimi öylesine başarılı oldu ki rakip firmalar da aynı stratejiyi uygulamaya başladı.

Buradan da görüldüğü Universal Pictures ve Warner Brothers başta Woody Woodpecker ve Bugs Bunny olmak üzere birçok karakterine eldiven giydirmeye başladı.

Kaynak: brightside.me