in

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Demokratik Kongolu Moda Aktivistleriyle Tanışın

Moda deyince aklınıza hemen pahalı dergiler ve pahalı kıyafetler geliyorsa bu moda aktivistlerini tanımanızda fayda var.
Ben Bugün Bi’şey Öğrendim grubundan Berk Ömer Çelik’in keşfi:

Ben bugün, Afrika’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşayan, La Sapeurs isminde, MODA AKTİVİSTİ olan bir grubun varlığını öğrendim.

SAPE kelimesi Fransızca “La Societe des Ambianceurs et des Personnes Elegentes – Zarif İnsanları Geliştirme Derneği ” ‘nin kısaltılması imiş.

Fotoğrafları ilk gördüğümde, şu pahalı moda dergilerinin çekimlerinden sandım, ama öyle değilmiş.

La Sapeurs, Kongo cumhuriyetinin başkenti Brazzaville’de, özelliklede Bacongo bölgesinde yaşayan erkeklerin oluşturduğu, elegant yani şık-zarif bir grupmuş. Bu erkekler, sıradan insanlar olmalarına rağmen şık-zarif olmayı kendilerine bir yaşam biçimi olarak seçmişler. La Sapeurs grubu, bulundukları yoksul bölgede, ” 1920 lerin Paris’inden fırlamış gibi yada Şikago’daki kadın satıcıları tarzı ” arasında bulunan geniş bir yelpazede giyinmekteymişler. La Sapeurs, farkedileceği gibi, kıyafetlerine evlerinden daha çok para harcıyorlarmış.

Grup üyeleri içinde yaşadıkları toplum tarafından ” celebrity – ünlü kişi ” olarak kabul görmekte, el üstünde tutulmakta, gıpta ile bakılmaktaymışlar.

İyi giyimli bu beylere, doğum günleri, cenaze törenleri, çeşitli yıldönümü kutlamalarına katılmaları, oralarda boy göstermeleri için parada ödenebiliyormuş.

La Sapeurs üyelerinin her biri, modanın başkenti Paris’e gidip orada yaşamak ve geri dönebilmek hayalinde imiş. Çünkü Kongo, Fransız sömürgeciliğinden kurtulduktan sonra birçok Kongo’lu Fransa’ya gidip gelmiş ve “Zerafet Kültürü” nü oradan buraya taşımışlar.

İlk “Grand Sapeur” kabul edilen Andre Grenard Matsou, ülkesini Fransız sömürgesi olmaktan kurtarmış. Bu yüzden devrimci, peygamber ve ulusal kahraman olarak edilen kişi imiş. 1922’de Paris’ten geri döndüğünde geleneksel Kongo kıyafetleri yerine şık Fransız kıyafetleri giymek istemiş. Bu durum uzun süre halk arasında gerilime neden olmuş.

Kongo’lu müzisyen King Kester Emeneya, “Beyaz adam elbiseyi icat etmiş olabilir, ama biz onu sanat haline getirdik.” demiş.

Günlerden birgün İtalyan fotoğrafçı Daniele Tamagni , başka bir iş için gittiği Brazzaville ‘de bu beyefendileri şans eseri fark etmiş. Fotoğrafladığı yetmemiş, onları kitap haline getirmiş.
___________________________________________

Şurda Daniele Tamagni internet sitesindeki fotoğraflar

Projects

Daniele Tamagni kitabı
https://www.amazon.co.uk/Gentlemen-Bacongo-Daniele-Tamagni/dp/190456383X

Kısa ama hoş bir video

Brazzaville neresi ?
https://www.google.com/maps/d/edit?spn=0.538119%2C1.352692&ctz=-120&t=m&mid=1IEV1LoqbMYzQKvrKKujAy41UJ1g&ll=0.13640423019241865%2C28.351764686328124&z=4

____________________________________________

Editır’ın notu : İngilizler Hipster’lıkla uğraşsın dursunlar. Kongo patlamış, gitmiş.