in

Ceren Aksan Röportajı

Ünlü fotoğrafçı CEREN AKSAN kimdir, fotoğraf dışında başka ne işler yapar, gerçek hayat ve projelerini merak edenler için:

Ceren Aksan’ı bu ay fotoğraf bölümümüzde konuk etsek de kendisi aynı zamanda hem oyuncu hem de bir müzisyen. Bizlerde bu keyifli röportajı sadece fotoğrafla sınırlamayalım, Ceren Aksan’ın başarıyla sürdürdüğü diğer projelerini de konuşalım istedik… Keyifli okumalar!

Fotoğrafçılık, oyunculuk, müzisyenlik hepsi bir arada çok keyifli ama yorucu olmalı… Hepsine birden nasıl yetişiyorsunuz?

Aslında ben de herkes gibiyim; diğer insanlar nasıl boş vakitlerinde sevdikleri şey olan playstation veya telefonlarında oyun oynuyorlarsa, ben de kendi keyif aldığım şeyler olan işlerimle oynuyorum. Benim tek farkım şu ki; ortada bir üretim olmadığı zaman geçirilen vakit, boşa geçiyormuş gibi geliyor bana ve bu yüzden oyun oynamak, dışarı çıkıp gezmek vs beni pek cezbetmiyor, onun yerine müzikal veya görsel bir şeyler üretiyor oluyorum.

Dolu dolu bir kariyer var ortada ama bir de Ceren Aksan’ın ağzından dinlesek. Nasıl başladı hikaye?

Kariyerimin asıl kaynağı yine az önce bahsettiğim çalışmaya olan düşkünlüğüm. Boş oturmayı ve boşa vakit geçirmeyi hayatımın hiç bir döneminde sevmedim. Bu sayede her boş anımı üreterek, bir şeyler yaparak değerlendirdim ve bugünlere de bu sayede geldim sanırım.

Sanatla iç içe bir ailede büyümenin elbette büyük bir getirisi olmalı ancak sizin için artıları neler oldu?

Ailem konusunda çok şanslıyım çünkü dünya görüşü çok zengin, sevgi dolu bir ailenin ve renkli bir çevrenin içinde büyüdüm. Bunun artıları saymakla bitmez. Anne ve babam, ikisi de içi zenginliklerle dolu ayrı birer dünyaydı benim için. Ailem ve çevremizden gördüğüm sevgi, saygı ve anne – babamın çevreleriyle olan arkadaşlık ve iş ilişkilerinden görerek edindiğim deneyimler beni hep bir adım önde başlattı hayata. Ailemin aşırı derece çalışkan olması; babamın işiyle 24 saat iç içe oluşu, işiyle tüm ilgili dallara ve teknolojiye olan merakı, insanlarla yürüttüğü güzel dostluklar, sıcak kanlı yapısı, yabancı dillere olan yeteneği, realist karakteri, annemin ise idealist olması, lider duruşu, hem ciddi hem çocuksu olabilen yapısı, bürokratik iş konuşmaları ve işlerine olan saygılarıyla bana çok iyi örnekler oldular. Anneannemin ise büyüleciyi dünya görüşünden; manevi zenginliğinden çok feyz aldım.


Fotoğraf mı, oyunculuk mu, yoksa müzisyenlik mi desek hangisi daha ön planda ?

Şöyle özetleyebilirim; fotoğraf ve müzik tam gaz devam ediyor, oyunculuk ise henüz ikinci viteste diyebilirim ?

Üç alanda da çok başarılısınız. Bunun sırrı nedir? Dağılmıyor musunuz proje hazırlarken?

Dağılmamak elde değil; zaman zaman, özellikle projelerin yaratım aşamasında tabii zorlanıyorum. Çünkü bir yandan fotoğraf çekimi hakkında bir proje için insanlarla ne yaparız – nasıl yaparız planları yaparken diğer yandan bir konser veya gösteri için tasarım ve araştırma aşamasında oluyoruz. Böyle zamanlarda haddinden fazla zorlandığımı hissediyorum ama bir işi hayata geçirirken (sahnede konser verirken veya bir fotoğraf çekimi yaparken) o an yaptığım işten başka hiçbir şey olmuyor aklımda ve ruhumda, hatta öyle ki; susadığımı, üşüdüğümü, acıktığımı, hatta varsa ağrılarımı bile hissetmiyorum. Konsantrasyonum olağanüstü bir boyuta çıkıyor ve bu çok zevkli bir durum :))

Önümüzdeki günlerde sizi hangi alanda göreceğiniz peki ? Var mı yeni proje?

Yeni projeler bizde bitmiyor. Benim için yenilikçi olmak ve güncel kalmak çok önemli bu yüzden her hafta yeni bir projemiz oluyor, önümüzde bir iş programı yoksa bile ‘daha ne yapabiliriz?’i sorguluyor ve bir şeyleri geliştiriyor oluyoruz. Ekibimle birlikte hep yenilikler ile ilgili plan, program ve üretim yapıyoruz. Bunların bazıları hayata geçiyor, bazıları geçemiyor. O yüzden dile getirmeyi pek sevmiyorum, en iyisi bunlar gerçekleştikçe görmeniz.

Keman dersleri var bir de. Devam ediyor mu, özel olarak ders verdiğiniz bir yer var mı?

Keman dersi veremiyorum maalesef. Çocuklarla vakit geçirmeyi, iletişimi ve onlarla bilgi alışverişi yapmayı çok sevsem de bu koşturmaca içerisinde vaktim kalmıyor.

Ceren Aksan’ın fotoğraf, müzik ve oyunculuk alanında trend isimleri kimlerdir?

Trend isim diye bir kavramım hiç olmadı, olamaz da. Ben insanları veya insanların kim olduklarını değil, yaptıkları işleri takip ederim. ‘Lafa bakılmaz, aynası iştir kişinin’ sözünü çok severim. Araştırmayı seviyorum; yeni fotoğraflar izlemeyi, müzikler dinlemeyi, bunları keşfetmeyi çok severim. Bu yüzden de hafızama kazınmış (hayranlıkla baktığım – dinlediğim) tonla müzikler, fotoğraflar, oyunculuklar, stiller vardır ama sahiplerinin isimlerini pek bilmem. Sorunuzu trend isimler değil de beğendiğiniz yapıtlar olarak sorsaydınız daha net cevaplar verebilirdim sanırım.

Sizin gibi adeta on parmağına on marifet doldurmak isteyenlere önerileriniz, tavsiyeleriniz neler?

Hayat, biz yakın birilerini kaybedene kadar farkına varamasak da; boşa harcanamayacak kadar değerli ve kısa. O yüzden üreterek, bu dünyaya bir faydanız olduğunu hissederek, bunun huzuruyla dolu dolu yaşayın, çünkü hepimiz bir gün öleceğiz.

Bir kadın olarak, kadınlar gününe ve kadına uygulanan şiddete yönelik iletmek istediğiniz mesajınızı alabilir miyiz?

Kadınlara, erkeklere, çocuklara, hayvanlara, bitkilere, yaşlılara, engellilere… Aciz olan – olmayan her şeye yapılan şiddet; bilinçsizlik yani cahillik, ruhsal ve fizyolojik bir takım rahatsızlıklar ama en çok da SEVGİSİZLİKTEN kaynaklanıyor bence.

Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz

Ben de size ilginiz için, okuyanlara da ayırdıkları zaman için çok teşekkür ederim.
Röportaj: Merve Kara