Bu Filmi İzlemeliyim Dedirten 16 Film Repliği

Bir filmi izlemeye karar vermek için onun hakkında çok fazla bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Ne kadar az bilgi o kadar çok merak uyandırır. Ama bazı replikler var ki; “hemen bunu izlemeliyim” dedirtir. Bu filmlerin hepsini izledim. Bir şekilde karşıma çıktılar. Bazıları dillerden düşmeyen filmler, e illa ki duyuyorsunuz ve izliyorsunuz. Bazı filmleri ise hazine bulmuş gibi şans eseri buluyorsunuz.

Herhangi bir sıraya dizmedim ama aralarından en sevdiğim film ile başlıyorum. “Trainspotting” , bu filmin repliğini gördüğüm an izlemeye karar vermiştim.

TRAINSPOTTING

"C Vitamini yasa dışı olsaydı, onu da kullanırdık."
“C Vitamini yasa dışı olsaydı, onu da kullanırdık.”

Truman Show

Günaydın ! Ve olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.
Günaydın ! Ve olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.

BIG FISH

Hayallerinin aşkıyla karşılaştığında zamanın durduğunu söylerler. Bu doğru; ama söylemedikleri bir şey var. Zaman tekrar akmaya başladığında aradaki farkı kapatmak için çok daha hızlı ilerler.
İnsan, hayatının aşkını gördüğünde zaman dururmuş. Bu doğru; ama söylemedikleri bir şey var. Zaman tekrar akmaya başladığında aradaki farkı kapatmak için çok daha hızlı ilerler.

Forrest Gump

Annem her zaman hayatın bir kutu çikolata gibi olduğunu söylerdi. İçinde ne olduğunu asla bilemezsin.
Annem her zaman hayatın bir kutu çikolata gibi olduğunu söylerdi. İçinde ne olduğunu asla bilemezsin.

FIGHT CLUB

marla

Nowhere Boy

nowhere
John Lennon’ın gençlik yıllarını, teyzesi ve annesiyle ilişkilerini, ilk grubu The Quarrymen’i kuruşunu ve The Beatles’a dönüşümünü anlatan 2009 yapımı biyografik bir film.

Memento

tumblr_n1ioyfkOZ21r2196so1_500

Leon

leon

Guguk Kuşu

gugukkuşu,

SCHINDLER’S LIST

 

Gerçek bir hikayeden uyarlanan, yahudi soykırımını anlatan bir film. Siyah beyaz filmde tek renkli kısım küçük kızın mantosu. Ve çok şey anlatıyor.
Repliğe gerek yok sanırım…Gerçek bir hikayeden uyarlanan, yahudi soykırımını anlatan bir film. Siyah beyaz filmde tek renkli kısım küçük kızın mantosu. Ve çok şey anlatıyor.

Hotel Rwanda

Birilerinin müdahale etmesi için tek şansımız bu -ya kimse müdahale etmezse yine de göstermek için iyi bir şey midir ? Böyle bir canavarlığa tanıklık edip de nasıl müdahale etmezler -Bence insanlar bu görüntüleri gördüklerinde, "Ah Tanrım ne korkunç" diyecekler ve yemeklerini yemeye devam edecekler.
+ O görüntüleri çekmiş olmanız ve tüm dünyanın görecek olması beni memnun etti. Birilerinin müdahale etmesi için tek şansımız bu.
– Ya kimse müdahale etmezse yine de göstermek için iyi bir şey midir ?
+ Böyle bir canavarlığa tanıklık edip de nasıl müdahale etmezler
– Bence insanlar bu görüntüleri gördüklerinde, “Ah Tanrım ne korkunç” diyecekler ve yemeklerini yemeye devam edecekler.

I Am Sam – Benim Adım Sam

Sen diğer babalar gibi değilsin Özür dilerim, özür dilerim. Önemli değil baba, önemli değil. Özür dileme, ben şanslıyım. Kimsenin babası parka gelmiyor.
+ Sen diğer babalar gibi değilsin.
– Özür dilerim, özür dilerim.
+ Önemli değil baba, önemli değil. Özür dileme, ben şanslıyım. Kimsenin babası parka gelmiyor.

12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret

12yıllıkesaret
Gerçek bir hikaye. Film, New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatıyor. Aynı kaderi paylaşan diğer kölelerin de hayat hikayelerini taşıyan bir film.

Seven Pounds – Yedi Yaşam

7yaşam

PREDESTINATION

Predestination
Bazen bu dünyanın, başına gelen belaları hak ettiğini düşünüyorum.

The Brand New Testament – Yeni Ahit

yeniahit

Bonus olarak Big Fish’ten bunu da ekleyelim

bigfish