in

Bir Metrobüs Şoförünün İsyanı: Eskiden Küfür Edip Stres Atmak İçin Maça Giderlerdi, Şimdi Metrobüse Biniyorlar

Metrobüs şoförleri, yolcular kadar mağdur olduklarını söylerken, ‘robot gibi’ çalıştırılmak ve yolcuların metrobüsleri hor kullanmasından dert yandı. Küfür ve hakarete maruz kaldıklarını söyleyen bir metrobüs şoförü, “Eskiden stres atmak için maça giderlerdi, şimdi metrobüse biniyorlar” dedi.

İstanbul’da her sabah kavga ve arızanın eksik olmadığı metrobüste yolcular kadar şoförler de mağdur olduklarını söylüyor. 575 metrobüsün çalıştığı hatta, bin 100 de şoför bulunuyor. 2007 yılında 400 bin yolcu taşıma kapasitesiyle inşa edilen sistem bugün yaklaşık 1 milyon yolcuyu taşımaya çalışıyor.
Habertürk gazetesinden Serhan Sevin’in haberine göre şoförler ‘robot gibi’ çalıştırılmaktan dertli.

Bir metrobüs şoförü isyanını şöyle dile getirdi:

“Metrobüs şoförlerinin iki türlü çalışma sistemi var. Eski sistem dediğimiz sistemde metrobüs şoföre zimmetli. Metrobüs şoförü sadece kendi metrobüsü ile yolcu taşıyabiliyor. Saati geldiğinde alıp gidiyordu. Yeni sistemde ise zimmet olayı ortadan kalkıyor. Metrobüs şoförü hangi metrobüs boştaysa onu alıyor ve yola koyuluyor. Mesela benim 10 dakika içinde Beylikdüzü son durakta olmam lazım. 12 dakika sonrada yeni metrobüsü alıp tekrar yola koyulmam lazım. Ben robot muyum? Benim çay içmeye hakkım yok mu?

‘ÇOK AFEDERSİNİZ, DONUMUZA KADAR NEYİMİZ VAR NEYİMİZ YOK TOPLAYIP DİĞER METROBÜSE GÖTÜRMEK ZORUNDA KALIYORUZ’

Eski sistemde her şeyimizi metrobüste bırakabiliyorduk fakat şimdi çok afedersiniz, donumuza kadar neyimiz var neyimiz yok toplayıp diğer metrobüse götürmek zorunda kalıyoruz. Vakitle yarışmak resmen bizleri yarış atlarına döndürdü. Eski sistemimizi geri istiyoruz.

‘HARAMİDERE, GÜZELYURT VE SAADETDERE DURAKLARI…’

Yolcu da İETT de bizi insan yerine koymuyor. Özellikle de yolcular. Günde yediğimiz küfrün haddi hesabı yok. Haramidere, Güzelyurt ve Saadetdere durakları. Bu duraklarda istisnasız her gün bir metrobüs şöförü kavga ediyor, küfüre, hakarete maruz kalıyor. Bize duraklara geldiğimizde “Durakta yatıyorsunuz, vaktinde gelmiyorsunuz, Allah belanızı versin” diyorlar. Bilmiyorlar ki son durağa geldiğimizde su içmeye bile vakit bulamadan tekrar yola geri koyuluyoruz. İnsanlar eskiden küfür edip stres atmak için maça giderdi, şimdi metrobüse biniyorlar.

Yolcular metrobüsleri inanılmaz derecede hor kullanıyorlar. Metrobüsün içinde poşet poşet çöp bırakan mı istersin, koltukların döşemelerini bıçakla söküp çıkaran mı istersin, yere tüküren mi ararsın? Güneşin gözünüze gelmesini engelleyen cam filtrelerini bile söküp çıkaranlar var. Ya sen cam filtrelerinden ne istiyorsun be adam?

‘ARABA BOŞ OLDUĞU ZAMANLARDA BİLE ADAM GİDİYOR KAPIYA YASLANIYOR’

Araba boş olduğu zamanlarda bile adam gidiyor kapıya yaslanıyor. Metrobüs kapılarının özelliği, kapı kendisinde aşırı basınç hissettiği durumlarda kendi kendini korumaya alıyor, kilitleniyor ve teknik destek olmadan tekrar açılmıyor. Durağın birinde bu kapı bir kilitlendi mi mecburen hareket edemiyoruz ve arkada 10-15 tane araba birikiyor.

‘İSTANBUL ULAŞIMININ GÜNAH KEÇİLERİYİZ’

Ondan sonra gideceğimiz yere geç gidince yolcu yine bize küfür etmeye başlıyor. Yani sizin anlayacağınız bizler İstanbul ulaşımının günah keçileriyiz.”

Sputnik TR