Connect with us

SOSYAL MEDYA

12 Büyük İnternet Sitesinin Kuruldukları İlk Dönemdeki Halleri

Şimdilerde ortalığı kasıp kavuran 12 büyük internet sitesinin ilk kurulduğu dönemdeki basit tasarımlarını nostaljiden vazgeçmeyen The Geyik okurları için listeledik.

İşte 12 Büyük İnternet Sitesinin Kuruldukları İlk Dönemdeki Halleri;

1# Amazon.com (1995)

2# Apple.com (1996)

3# Facebook.com (2004)

4# Google.com (1998)

5# Mashable.com (2005)

6# Microsoft.com (1996)

7# MySpace.com (2003)

8# NyTimes.com (1996)

9# Twitter.com (2006)

10# Wikipedia.org (2001)

11# Yahoo.com (1995)

12# Youtube.com (2005)

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYA GEYİKLERİ

Her İnsanın Başına Gelebilecek Efsane Hikaye: Bim’de Eski Sevgiliyle Karşılaşmak

Ekşisözlük‘te bu zamana kadar yazılmış en iyi yazılardan birisi Bim hadisesi. Üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen Peder Zickler isimli kullanıcı tarafından yazılan bu güzel hikaye hala çok paylaşılanlar arasında. Sizlere o günleri hatırlatmak adına Bim’de Eski Sevgiliyle Karşılaşma başlığındaki bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

bimsevgili

deneyimlerime göre pek fazla samimi olunmayan bir kişiyle yanyana yürümek zorunda kalmaktan sonra en fazla gerginlik yaratan hadisedir. zordur bir zamanlar sevdiğiniz kişinin blume tuvalet kağıdı aldığını görmek, çok zordur onun le cola içtiğine şahit olmak, çok zordur…

“hayatın nereye doğru yol aldığını kestiremiyoruz. aslında insan gözü kapalı yaşıyor bence. nereye gittiğini bilmeden öylece savruluyor. bazen açıyor gözünü, bir bakıyor aşık olmuş. sonra yine kapıyor açtığında bakıyor terkedilmiş veya terketmiş. sonra yine kapıyor, açtığında görüyor ki yaşlanmış. şuursuzca geçiyor yıllar. kırışan bir yüz. ben miyim diye bakıyorsun aynaya. evet evet benim galiba”.

romanım aslında harika gidiyordu. baş karakterim filip bu düşünceleri aslında kendi kendine söylüyor gibi gözükse de topluma çok saf bir şekilde yaşıyorsunuz mesajı veriyordu. mükemmel metaforlarla okuyucuyu kendinden geçirtecektim. daha ilk günden romanı yarılamıştım, hızlı yazıyordum. aslında bu gazla bitirirdim akşam ezanına kadar ama bir de baktım ki bana güç veren iki dostum da bitmiş. patito ve le porta.

patito yerken kendimi muazzam bir hayal havuzunda buluyorum nedense. bana güç veriyor ve kuruyan bogazımı nemlendirmek için içtiğim le porta sayesinde de daha bir coşuyorum. ama işte filipin de dediği gibi hayat hiç de istediğimiz gibi gitmiyor.

son patitoyu da attım ağzıma ve bim’e doğru yola çıktım. zaten iki adım ötesi bim. annemin terliklerini giyip çıkayım lan dedim, kim iki saat şimdi bağcık bağlayacak. ama olgun bir erkek insanda eğreti duran şeylerin başında anne terliği geliyormuş canlar ben bunu anladım.

bim her zamanki gibi sakindi. klima çalışıyor ama soğutmuyordu. nasıl bir klima lan bu diyerek incelemeye başladım. ama görevli beni balici sandı, çünkü ayaklarımda da acayip terlikler altımda çamaşır suyu sıçrayıp da rengi atmış bir pijamayla pek de güzel bir gaspçı havası veriyordum.

“abi bu klima üflemiyor galiba” dedim. ama cevap vermedi, işine döndü. ben de doğruca patitoların olduğu yere gittim. aman allahım bu ne güzellik. bissürü patito yan yana. gel de alma. hemen iki paket aldım. zaten sudan ucuz. bir de le porta almak lazımdı. gittim onu da aldım.

tam arkamı dönüp gidecekken tanıdık bir ses duydum. pek bir tanıdık. sanki bir zamanlar kulağıma “aşkım” diye yankılanan bir ses şimdi “süt de alalım. dost süt olsun” diyordu. bir zamanlar kulağıma “seni seviyorum” diye yankılanan bir ses şimdi “yok muratbey kaşar alalım o daha ucuz” diyordu. yavaşça arkamı döndüm. patitolar ve le porta elimden yere düştü. evet, eski sevgilimdi bu.

bir zamanlar sevdiğim kadındı. bir zamanlar elele tutuşarak mal gibi gezdiğimiz kadın. şimdi nişanlısıyla bim’e gelmiş alışveriş yapıyordu. bir zamanlar aşık olduğum kadındı bu. ve alışveriş arabasında le cola, blume, dost süt, dost peynir, muratbey kaşarları gibi birsürü ürün vardı. evet bir zamanlar uğruna canımı verebileceğim kadındı bu.

ben şaşkınlıktan elimdekileri yere düşürünce bunlar birden irkildi ve hemen arkasını döndü. ben, beni görmesinler diye hızlıca aşağıya eğildim ama lanet olası bim’de raf diye bir şey yok ki. tansaş olsa arkadaki adam seni göremez ama raf yerine kolilerde ürün sergileyen bim sayesinde saklanamadım.

peki size sorarım. siz arkanızı döndüğünüzde, devekuşu gibi saklandığını sanan ama ayağında ufak numara anne terlikleriyle sıçar gibi çömelmiş ve kıç çatalı gözüken bir adam görseniz ne yaparsanız? işte onlar da öyle yaptılar. bastılar kahkahayı. yavaş ve gurur yıkılmışça ayağa kalktım. le portam mahzunca yerden bana bakıyordu. ben gibi yıkılmış, öylece yatıyordu.

gözlerine baktım. le portanın değil lan, eski sevgilimin. bana baktı, mahzun bir bakış görmek isterdim ama alay ediyordu resmen. ayaklarıma bakıyordu. anne terliği giymiş, parmakları ucundan çıkmış bir ayak. buydum işte. sen bu adamla bir zamanlar çıkmıştın. şimdiki sevgilin çok iyi giyinmiş ama bir bak bakayım ona. bim’de bu şıklık? sence de biraz samimiyetsiz değil mi? ben en azından yakışıyorum buraya. içimden geldiği gibiyim.

böyle düşündüm ama sonra hassiktir dedim. adam kapmış kızı, ben de lavuk gibi pijamayla terlikle geziyorum. kim naapsın lan beni. “nasılsın görüşmeyeli?” dedim. “iyiyim” dedi. “ne güzel” dedim. “hıhı” dedi. gittikçe gerginleşiyordu ortam. yeni sevgilisi kıllandı mı acaba diye baktım ama “nasıl olsa bu lavuktan bir zarar gelmez” düşüncesi hasıl olduğundan zerre sikinde değildim herifin. adam en ucuz kangal sucuğu seçmekle meşguldu.

“niye böyle olduk biz?” der gibi baktım. “ne diyorsun?” der gibi baktı bana. “niye böyle olduk diyorum?” der gibi tekrar baktım. “ne diyorsun anlamıyorum” der gibi tekrar baktı bana. “neyse siktir et” der gibi baktım. siktir etti alışverişe devam etti. bir güle güle demeden.

gözyaşlarımı saklayarak iki poşet patitoyu ve le portamı yerden aldım ve kasaya gittim. bir de blume peçete aldım yüzlük paket, gözyaşlarımı silmek için. kasadaki görevli yine baliciymişim gibi baktı bana, “paran var mı” der gibi baktı bana, bana bakmasın artık kimse. al lan paranı der gibi uzattım, para üstü beklemeden çıktım ama sonra hemen geri dönüp şahsiyetsizce aldım paranın üstünü. tam çıkacakken fiş almayı unuttuğum aklıma geldi. dönüp onu da aldım. mina koyim, bir romantizm de yaşayamadık be.

eve giderken serkan geldi yavaşça yanıma. tek dostum, yoldaşım, üzgün olduğumu anlayabilen tek insan.

“abi bir şey diycem. pijamanın kıçında delik var, kıçın gözüküyor, baya bir büyük”

o günden beri evdeyim. bim’e de kapıcıyı yolluyorum.

Okumaya Başla

SOSYAL MEDYA GEYİKLERİ

Arkadaşlığın Bir Üstü Sevgililiğin Bir Altı

Hemen hemen herkesin hayatında bir kez bulunduğu bu efsane pozisyon hakkında Ekşisözlük’te  harika bir yazı yazılmış. Buyrunuz :

image

her an sevişebilecekmiş, hiçbir zaman sevişmeyecekmiş gibi,

her an kıskanacak, başkasıyla ilgilendiği görünce kıskanmayacakmış gibi,

çok romantik bir ortamda başbaşa bulunacak ama eski sevgililerden bahsedecek gibi bir şeydir.

ayrıca bu durumun şöyle bir özelliği var. bu iki insan dışındaki hiç kimse, böyle bir durum olduğunun farkında olmaz. çünkü en azından taraflardan biri bu durumu gizlemek için üst düzey çaba gösterir.

Okumaya Başla

SOSYAL MEDYA

Twitter’da Abuk Sabuk Paylaşımları Okumaktan Bıktıysanız Bunları Yapın

Haber akışınızdaki karmaşayı gidermek için Kalite Filtresi, Bildirimler ve daha fazlası için adım adım bir kılavuz hazırladık.

Yeni yıla taze bir başlangıç yapmak isteriz hepimiz. Dilek listeleri hazırlar, gardroplarımızı temizleyip toplar, kullanmadığımız kıyafetlerden kurtulmanın yollarına bakarız. Peki bunu dijital alanlarımızda neden yapmayalım?

Twitter’da da haber akışınızda ilgilendiğiniz konulara sizleri daha fazla yönlendirebilmek adına yeni bir kılavuz hazırladık. Bu kullanışlı özelliklerin bazılarıyla, Twitter’da kendi alanınızı yaratmak ve kişiselleştirmek artık hiç olmadığı kadar kolay. Twitter’dan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ve gereksiz Tweet’lerin dağınıklığını nasıl önleyebileceğinizi bu rehberden öğrenin. Sonuçta, bu sizin alanınız – görmek istediğiniz içerikle dolu olduğundan emin olun!

Kalite Filtresi
Kalite filtresi aktif hale getirildiğinde hesap kaynağı ve davranışı gibi çeşitli sinyalleri kullanarak gördüğünüz Tweet’lerin kalitesini artırabilir. Bu özellik, bildirimlerinizdeki ve Twitter deneyiminizin diğer bölümlerindeki, yinelenen Tweetler veya otomatik gibi görünen içerikler gibi düşük kaliteli içeriği filtreler. Takip ettiğiniz kişilerden veya yakın zamanda etkileşimde bulunduğunuz hesaplardan gelen içeriği filtrelemez ve tercihlerinize bağlı olarak, bildirim ayarlarınızdan bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

Sessize Almak
Başka bir Twitter hesabını sessize almak, söz konusu hesabın Tweet’lerini zaman akışınızda görmeyeceğiniz anlamına gelir. Tüm Tweet’leri görmekle ilgilenmeseniz bile, arkadaşlarla bağlantıda kalmak için harika bir yol olabilir. Sessize alınan hesaplara bununla ilgili bir bildirim gönderilmez. Ancak bu hesaplar Tweet’lerde sizden bahsettiklerinde ve size direkt mesaj gönderdiklerinde bildirim alırsınız. Ayrıca takip etmediğiniz hesapları da sessize alabilirsiniz; böylece bu hesapların Tweet’lerini Bildirimler zaman akışınızda görmezsiniz.

Sessize almak, engellemek veya takibi bırakmaktan farklıdır: Sessize aldığınız hesapların, sessize aldığınızı öğrenmelerinin bir yolu yoktur. Bu seçeneğe bir Tweet’teki simgeden erişebilirsiniz.

Ayrıca, belirli sözcükleri, ifadeleri, kullanıcı adlarını, emojileri veya hashtag’leri içeren Tweet’leri de sessize alabilirsiniz.

Engellemek
Engellemek, Twitter’daki diğer hesaplarla nasıl etkileşim kurduğunuzu kontrol etmenize yardımcı olan bir özelliktir. Bu özellik, belirli hesapların iletişim kurmasını, Tweet’leri görmesini ve takip etmesini kısıtlamada herkese yardımcı olur. İsterseniz anında herhangi bir hesabı engelleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, Tweet’lerinizi göremez veya size mesaj atamazlar. Eğer profiliniz herkese açıksa, engellediğiniz kullanıcılar oturumu kapattıklarında Tweetlerinizi görebilir. Buna ek olarak hesabınızı koruma seçeneğini de sunuyoruz.

Hassas İçerik
Yeni şeyler keşfetmek, Twitter deneyiminin bir parçasıdır, ancak hassas olabilecek belirli görüntüleri görmekten vazgeçebilirsiniz. Hassas medya görüntüleri gösterilmeden önce uyarı almak için ayarlarınızı kolayca değiştirin.

Okumaya Başla

Yükselişe Geçenler