Yapıldığı Tarihten Bu Yana Tüm Gizemiyle Ayakta Duran 13 Tarihi Anıt

Binlerce yıldır dünyadaki varlığını sürdüren insanoğlu, yaşadığı her çağda dünyaya imzasını atmayı başarmış. Kimi zaman yaptığı muhteşem eserlerle, kimi zamansa yarattığı felaketlerle dünyanın gidişatını belirleyen insanoğlunun binlerce yıldır ayakta duran en gizemli yapılarını sizler için bir araya getirdik.

İşte Yapıldığı Tarihten Bu Yana Tüm Gizemiyle Ayakta Duran 13 Tarihi Anıt;

1# Stonehenge, İngiltere

Efsaneye göre büyücü Merlin tarafından yapılan Stonehenge, aslen Kral Arthur’un zamanından çok önce inşa edilmiştir. Yapım amacı pek net olarak bilinmeyen yapının nasıl yapıldığı, ağır kayaların yüzlerce kilometre ötedeki taş ocağından nasıl getirildiği ise tam bir merak konusu. İster gözlemevi, ister bir sığınma evi (Kelt papazları olan Druidler bunu kullandı) olsun, bu yapının gizemi henüz çözülemedi.

2# Baalbek, Lübnan

Bu antika tapınak müthiş bir tarihi şehrin incisi gibi görünse de, Romalıların 1000 ton ağırlığındaki bu taş blokları hangi teknoloji ile oluşturdukları gizemini korumaktadır.(Büyük Piramidin en büyük bloğunun ağırlığı sadece 90 tondu) Bazı uzmanlar bu yapının Babil kulesi için temel oluşturduğuna inanmaktadır.

3# Newgrange, İrlanda

Uzmanlar ilk olarak XVII. Yüzyılda anıtın içine girmesine karşın, araştırmalar ancak üç yüzyıl sonra başlamıştır. Etkileyici bir çapa sahip mükemmel yuvarlak şeklinde olan bu höyüğün tarihi Mısır piramitlerinden daha eskiye dayanmaktadır. Gündönümü sırasında gerçek bir astronomik fenomene ev sahipliği yapan Newgrange’ı bu dönemde ışıla yavaş yavaş tüm odayı dolmaktadır. İrlandalı yerliler, buranın elfler ve peri ülkesinin girişi olduğuna inanmaktadır.

4# Dolmens of North Caucasus, Rusya

Dağ yamaçlarında düz taşlardan yapılmış evlerle dikkat çeken bölgenin şaşırtıcı özelliği, evlerin tonlarca ağırlıktan oluşan taşların aralarına bıçak bile girmeyecek mükemmellikte inşa edilmiş olmasıdır. 5000 yıllık tarihe sahip olan yapılar iyileştirici özellikleri ile ünlüdür ve bu fenomen ‘Dolmen geleneği’ olarak dünyanın dört bir tarafına yayılmıştır.

5# Tikal, Guatemala


Yeşil ormanların içindeki en büyük Maya yerleşimlerinden biri olan bu bölgede yapay göletler, oyun alanı ve saraylar bulunmaktadır. Amacı tam olarak bilinmeyen bir piramitin yer aldığı bölgenin adı olan ‘Tikal’ isminin etimolojisi de belirsizdir. Bu mistik şehre mükemmel akustiğinden dolayı “Sesler Şehri” de denmektedir.

6# Bolshoi Zayatsky Adasının taş labirentleri, Rusya

Tuhaf şekilli taş labirentlerin bulunduğu ada için yerliler “Babil” terimini kullanmaktadır. Mükemmel bir dizaynla yapılmış labirentin girişi ve çıkışı aynı kapıdan sağlanmaktadır. Yapının amacı için çeşitli söylentilerin olmasına karşın büyük çoğunluk, bu labirentlerin ruh dünyasıyla kurulan bağlantı ritüeli için yapıldığına inanmaktadır.

7# Petra, Ürdün

Deniz seviyesinin 900 metre üstünde anıtsal bir ‘yuva’ olarak inşa edilen Petra, cephesinde bulunan sütunları ve muhteşem görüntüsü ile Al-Khazneh (Arapça hazine) adıyla anılmaktadır. Bir tapınak ya da bir türbe olduğu söylenen yapının muhteşem oymaları için henüz bir açıklama yapılmasa da iskele olmadan böyle bir iş yaratmanın olanaksız olduğu düşünülmektedir.

8# Kosta Rika’nın Taş Küreleri


Pasifik kıyılarındaki tarih öncesi yapısı dönem dönem vandalizmin kurbanı olmuştur. İşçiler tarafından bulunan küreler içlerinde altın olduğuna inanılarak kırılmıştır. Turist çekmek için şehir meydanlarına yerleştirilen yapılar sürekli olması sebebiyle tam olarak tarihlenememiştir. Yapı gizemini korumaktadır.

9# Terracotta Ordusu(Toprak Askerler), Çin

Qin Shi Huang Tapınağı, Çinli savaşçı ve atların 8000’den fazla heykelini içinde bulundurmaktadır. M.Ö. 200’den itibaren yapılan bu el yapımı ordu için en küçük detaylar düşünülmüş ve her asker eşsiz olarak şekilde yapılmıştır. Kazılar 1970’lerden itibaren büyük bir dikkatle sürmektedir.

10# Angkor Wat, Kamboçya

Avrupalıların ancak XIX. yüzyılda keşfettiği bu bölgenin Kmer halkı tarafından yapıldığına inanılmaktadır. Yoğun duvarlı muhteşem bir mimari yapı olan Angkor önündeki göletin verdiği efektle okyanustaki bir ada gibi görünmektedir.

11# Timbuktu, Mali

Efsaneye göre, Afrika Eldorado’yu fethetmeyi deneyen maceraperestlerin uğrak noktası olan Timbuktu, şimdilerde çamur kaplı camilerin benzersiz mimarisi ile dikkat çekmektedir.

12# Paskalya Adası’ndaki Moailer, Şili

Pasifik Okyanusu’nun minik bir adası olan Paskalya, devasa Moai Heykelleri ve kendisinden daha ağır olan ritüel standları ile dikkat çekmektedir. Dinsel törenler ve hasat festivallerinde kullanılan devasa heykellerin köle tüccarları tarafından adaya getirildiğine inanılsa da bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

13# Büyük Giza Sfenksi, Mısır

Tüm zamanların en büyük gizemi olan piramitlerin bir parçası olan sfenksler orantısı kafa ölçüsü, taşıdığı Büyük Tufan izleri ile dikkat çekmektedir. Altında bulunan oda ve bu odaya ulaşmak için harcanan çabalar esnasında yaşananlar sfenksin çölün bir parçası değil de efsanevi şehir Atlantis’in bir parçası olduğuna dair inançları kuvvetlendirmektedir.

Kaynak: brightside.me