Ünlü Sanat Eserlerine Gizlenmiş 7 Büyüleci Sır

Ünlü ressamlara olan saygınızı tazeleyecek bir içerikle karşınızdayız. Bazılarımız sadece resimlerinin güzel olduğu için ünlendiklerini düşünse de o resimlerin içinde birçok şey gizli:

Tek Seferde 112 Atasözü

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar

’Netherlandish Proverbs’  Pieter Bruegel the Elder, 1559

Pieter Bruegel, zamanının Flaman atasözlerini içeren bu eserinde bir köyde yaşayan insanları resmetmiştir. Bu sanat eseri yaklaşık 112 adet deyim içeriyor. Bazıları hala yaygın olarak kullanılmaka, örneğin, “akışa karşı yüzmek”, “kafasını duvarlara vurmak”, “tepeden tırnağa silahlanmak”, “büyük balık küçük balığı yer” gibi. Diğer atasözleri insanlığın aptallığı ile alakalı.

Sanatın Öznelliği

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar2

’Breton Village in the Snow’  Paul Gauguin, 1894

Gauguin’in resmi ‘Breton Village in the Snow’, sanatçı öldükten sonra sadece 7 franka satıldı. ’Niagara Şelalesi’ adı altında satın alınmıştı çünkü açık arttırmacı tabloyu yanlışlıkla ters çevirdi ve köyden çok şelaleye benzediğine karar verdi.
Gerçekten çok yaratıcı 😀

Gizli Portre

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar3

’Mavi Oda’  Pablo Picasso, 1901

2008 yılında, araştırmacılar x-ray kameralarını Picasso tarafından yapılan “Mavi Oda” adlı tabloda kullandı ve ortaya arkasında saklı olan bir resim çıktı. Bu dinlenen takım elbiseli ve kravatlı, bir adamın portresiydi. ’Aklına bir fikir geldiğinde bildiğiniz gibi resimlerin üstüne tekrardan çizerdi çünkü her bir fikir için yeni tuval gerekliydi ve o bunların hepsini karşılayamazdı’ diye açıklıyor küratör Susan Behrends Frank.

Başyapıtlar Nasıl Hayata Kazandırılır

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar4

’Yağmur, Buhar ve Hız’ — Batı Amerika’nın En Mükemmel Tren Yolu’  J. M. W. Turner, 1844

1842 yılında, Bayan Simon trenle İngiltere’yi geziyordu. Aniden, bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başladı. Önünde oturan yaşlı bir beyefendi,  pencerelerden birini açtı, başını dışarı uzattı ve yaklaşık on dakika dışarıda tuttu. Bu, kadının çok ilgisini çekti bu nedenle o da başka bir pencereyi açtı ve manzaranın tadını çıkarmaya başladı. Bir sene sonra, kraliyet Sanat Akademisi’nde bir sergiye katıldı ve aniden Bayan Simon resimlerden birinde aynı manzarayı fark etti. Adı  ‘Yağmur, Buhar ve Hız’ olarak geçiyordu.

Michelangelo’nun Anatomi Dersi

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar5

’Adem’in yaratılışı’ by Michelangelo, 1511

Nöroanatomi alanında bazı Amerikalı uzmanlar, Michelangelo’nun en ünlü eserlerinden birinin anatomik imalar içerdiğini düşünüyor. Resmin sağ kısmında, anatomik açıdan doğru olduğunu savundukları büyük bir beyin bulunmakta. Nitekim, bu bölümde, beyincik, optik sinir ve hipofiz bezi gibi beynin en gelişmiş bileşenlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda, göze çarpan yeşil bant, omurga atardamarı ile mükemmel bir şekilde tutarlıdır.

Son Akşam Yemeği, Van Gogh

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar6

’Café Terrace at Night’ Vincent Van Gogh, 1888

Araştırmacı Jared Baxter, Van Gogh’un resmi ‘Café Terrace at Night’da, Leonardo da Vinci’nin ‘Son Akşam Yemeği’ tablosuna karşı gizli bir atıf olduğunu savunuyor. Merkezdeki figür, on iki kişi ile çevrilmiş beyaz tunikli, uzun saçlı bir garson (İsa ve havarileri gibi). Ayrıca garsonun arkasında oldukça sembolik olan bir haç var.

Peynire Övgü

unlu sanat eserlerine resimlere gizlenmis sirlar7

’Belleğin Azmi’ Salvador Dali, 1931

Başyapıtlarını oluştururken Dali genellikle alışılmadık ilham kaynaklarına sahiptir. En bilinen çalışmasının eriyen Camembert peynirini düşünerek tasarlardığını bilmek hiç şaşırtıcı değil sanki.