Tavuk Dışkısından Milyonlarca Lira Kazandıracak Yerli Proje

Bursalı fibrobeton ustası, geliştirdiği kimyasal bileşim sayesinde, toprakla karıştırdığı tavuk dışkısını, düşük maliyetle bir günde “kokusuz, organik, gözenekli, su tutma kapasitesi yüksek ve verimli toprağa” dönüştürüyor. Fibrobeton ustası Sinan Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geliştirdiği kimyasal bileşim için Türk Patent Enstitüsünden “Faydalı Model Belgesi” aldığını belirtti.
tavukdiskisi

Ürünü geliştirme sürecinin karbon ile ilgili olduğunu vurgulayan Özer, “Üniversitedeki hocalardan fikir alarak, tavuk gübresindeki kokuyu yok etmek amacıyla geliştirildi.
tavuk2

TÜBİTAK’tan test ve analiz raporlarını da aldık. Bu kompost değil, doğal bir dönüştürücüdür.” diye konuştu. Özer, hidrotermik reaksiyon ile dönüştürülerek tavuk dışkısından elde edilen toprağın, organik, evsel atıklarla da karıştırılması halinde, bu atıkların minerallerinin ikinci bir dönüşümle toprağa karıştığını ve toprağın element yapısını güçlendirdiğini söyledi.
tavuk3

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy ise Türkiye’de 189 milyon civarında yumurtalık, 90 milyon kadar da etçil tavuk olduğunu bildirdi. Yumurtalık tavuğun ekonomik ömrünün 1,5 yıl olduğunu hatırlatan Aksoy, “Bu sürede bir tavuğun atık miktarı, 55 kilogram. Buna göre hesaplandığında, 8 milyon ton ile 10 milyon ton civarında tavuk atığı oluşuyor. Bunlar, hep atık olarak lanse ediliyor. Aslında tavuk atıkları gübre hatta yüksek bir protein kaynağı olarak düşünülebilir.” diye konuştu. Tavuk atıklarının iklim koşulları ve kullanım amacına bağlı olarak çeşitli bertaraf ya da geri kazanım yöntemleri olduğunu aktaran Aksoy, “Bu yöntemlerin hepsinde de ciddi maliyetler var. Bu dönüştürme işleminde ise atık, kokusundan bir günde arıtılmış oluyor ve sağlığa zararlı bakterilerden arı bir malzeme üretiliyor.” ifadelerini kullandı.
tavuk4

tavuk 5

“Bir günde dönüşümün sağlandığını, kokunun tamamen giderildiğini gördük. Yaptığımız analizlerde de bakteri kalmadığını belirledik. Ayrıca bu sayede elde edilen toprak ıslandığında tekrar kokmuyor. Gözenekli, su tutma kapasitesi yüksek, bol miktarda organik madde barındıran bir hale geliyor çünkü tavuk atığındaki bütün organik, bitki besin maddeleri, azot, fosfor, potasyum, bakır, çinko gibi mineraller ve elementler direkt olarak toprağa geçmiş oluyor. Böylece de ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan ‘organik madde sorunu’ da çözülebilir. Bu yüzden bu ürüne destek olunmasını istiyoruz.”

tavuk 6

K: Hurriyet.com.tr