Sivrisinekler Neden Bazı İnsanları Daha Fazla Isırır?

Sivrisinekler bazı insanları neden daha fazla ısırır veya neden bazı insanları ısırmazlar konusu hep aklımızı kurcalamıştır. Bu emin olun sadece sizin dikkat ettiğiniz bir konu değil. Bilim adamları da bu konuya el attı.

Sivrisinekler Neden Bazi İnsanlari Daha Fazla Isırır

Öncelikle sadece dişi sineklerin hayvan ve insan kanıyla beslendiğini bildirmekte fayda var. Yumurtlama dönemlerinde enerji sağlamak için kan emmek zorunda kaldıkları düşünülebilir. Çoğu ömür boyu vejeteryan bile geçirebiliyor.

Şimdi gelelim sivrisineklerin avını seçmek için kullandığı yöntemlere;

Sivrisineklerin koku alma duyularının oldukça gelişmiş olduğu bilinen bir gerçek. Vücut kokusu ve terin sivrisinekleri kendine çektiği ise yapılan araştırmalarla doğrulanmış bir durum. Havadaki karbondioksit salgısından yararlanan sivrisinekler iri kişilerin daha fazla karbondioksit yayması sebebiyle bu kişileri daha çok tercih ediyor. Daha kolay ısırılabildikleri için uzun boylu ve kilolu kişiler daha rahat hedef durumuna gelebiliyor.

Hamilelik ve kan grubuna göre de sineklerin davranışları değişebiliyor. Hamilelik vücut ısısını arttırdığı için sineklere çekici geliyor aynı zamanda 0 grubu kanı A grubu kana göre daha çok seviyorlar.

Bir diğer hedef ise alkol tüketen ve terleyen insanlar. Vücut ısısını arttıran alkol kişilerin daha kolay fark edilmesini sağlıyor hele de terle dışarı alkol verilmişse değmeyin sineklerin keyfine. Ayak kokusu da bakterilerin habercisi gibi geldiğinden sivrisinekler için çekici bulunabiliyor.

Sivrisinekler hakkında artık biraz daha bilgiliyiz. Sıcak yaz günlerinde sineklik ve klima olmayan ortamlarda aman dikkat.