Salvador Dali’nin İntikamı

Hepimizin yaptıktan sonra pişman olduğu işler var elbette bizi pişman edenler de. Bazılarımız bunu unutuyor bazılarımızsa geç de olsa intikam alıyor. Salvador Dali de intikam alanlardan.

1925 yılında bu tabloyu yaptığında henüz evlenmemişti. Henüz 21 yaşındaydı ve ona ilham veren kişi kız kardeşi Ana Maria’ydı. The Geyik ailesine söylememiz gereken bir dipnot var ki oldukça önemli: Eşi Gala ile evlenene kadar çoğu resimde onu ilham kaynağı olarak görebilirsiniz. Figure at a Window yani bu aşağıdaki de onlardan biri.
dali

Zaman geçtikçe ne yazık ki ilişkileri kötüye gitti. Dedikodu yapmak gibi olmasın ama sayın The Geyik okurları araya eşi de girmiş olabilir. Her ne olduysa artık; SALVADOR DALİ: Bazen onu çizdiğim resme tükürüyorum ve mutlu oluyorum dedi. Böyle bir durum elbette can sıkıcıydı kardeşi için.

Ana Maria yani kardeşi 1949 yılında Salvador Dali hakkında bir kitap yazıyor ve kitabın adını da Kız Kardeşinin Gözlerinden Salvador Dali koyuyor. Bunun içinde de bol bol saydırıyor Dali’ye.

Aralarındaki kavga bir süre devam ediyor ve Salvador Dali öldürücü darbeyi vuruyor.
daliintikam

1954 yılında çizdiği ikinci tablonun adı ’Young Virgin Auto-sodomized by her Own Chastity.’ Kendi Namusu Tarafından Arkadan Tecavüze Uğrayan Genç Bakire.
salvadordali
Oldukça sert bir isme sahip olan bu tablonun ilk tablodaki ilham kaynağı olan kardeşini resmettiği hem renklerden hem de aynı figürlerin kullanılmasından oldukça açık. Ağır bir intikam olmuş dediğimiz tablonun hikayesi işte böyle.